Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Walki z Depresją. Twarzą kampanii aktorka z M jak Miłość [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dziś nie tylko Tłusty Czwartek, lecz także Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Rusza czwarta edycja kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". W galerii zdjęć możecie zobaczyć, co o depresji mówią znani aktorzy i dziennikarze.

DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ - 23 LUTEGO

W Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona Polaków, a być może więcej, bo nie wszystkie przypadki są zdiagnozowane. WHO szacuje, że na świecie jest 350 milionów osób z depresją. W tym roku kampania jest poświęcona seniorom, bo - jak wynika z danych Komendy Głównej Policji - w 2015 roku ponad 5,5 tysiąca Polaków popełniło samobójstwo, z czego prawie dwa tysiące stanowili seniorzy. Oczywiście nie zawsze głównym przyczyną była depresja, jednak często o depresji w grupie seniorów się po prostu nie mówi.

Ambasadorami tegorocznej edycji kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" są aktorzy i dziennikarze: Bożena Dykiel, Teresa Lipowska, Ewa Błaszczyk, Krystyna Czubówna, Wiktor Zborowski, Jarosław Gugała i Maciej Orłoś.

- Myślę, że większość ludzi samotnych jest zagrożonych zachorowaniem na depresję – mówi Teresa Lipowska, aktorka znana z serialu "M jak Miłość". - Jednak jesteśmy małżeństwem przez wiele, wiele lat, po czym jedno z nas odchodzi. I ten moment jest bardzo ciężki. Ja to doskonale znam. Mija dziesięć lat odkąd odszedł mój mąż… Od początku po jego śmierci puściłam się w szaleńczy wir pracy. Wzięłam na siebie znacznie więcej zobowiązań. Jeździłam na spotkania po całej Polsce – do domów kultury, do dzieci, do szpitali. I za pieniądze i bez pieniędzy – byle tylko wyjść z domu. Gdybym usiadła i zaczęła płakać po mężu, z którym przeżyłam prawie pięćdziesiąt lat, to myślę, że kompletnie bym się załamała. Na szczęście miałam mój serial „M jak miłość”, który mnie absolutnie mobilizował, a ponadto starałam się szukać jakiegokolwiek zajęcia z ludźmi, bo to jest najważniejsze, żeby wyjść z domu i „dołka”, w który człowiek wpadł.

DEPRESJA. LECZENIE NA NFZ

Oficjalnie ponad pół miliona osób leczyło się z depresji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – wynika z najnowszych danych za 2015 rok. Za ich świadczenia NFZ zapłacił ponad sto siedemdziesiąt trzy miliony złotych.

Z informacji biura prasowego NFZ wynika, że w 2016 roku zwiększono wydatki na świadczenia zdrowotne o prawie dwa miliardy złotych, a psychiatria dostanie więcej o ponad sto milionów złotych. Zatem w 2016 roku wydatki na psychiatrię będą stanowiły około 3,6 % wszystkich wydatków zdrowotnych. Choć z roku na rok jest nieco lepiej, to przed nami nadal wiele pracy. W Unii Europejskiej na leczenie psychiatryczne przeznacza się średnio 5,8 procent wydatków zdrowotnych, czyli znacznie więcej niż w Polsce.

DEPRESJA - OBJAWY. Czym objawia się depresja?

Do najważniejszych objawów, które mogą świadczyć o depresji, zaliczamy:
- utratę chęci do życia
- bezsenność
- długotrwały stres, przygnębienie i smutek
- brak apetytu
- niską samoocenę

DEPRESJA - LECZENIE

Chorzy na depresję odczuwają smutek, przygnębienie przez dłuższy czas. Często nie dostrzegają sensu życia. Podstawą leczenia jest odpowiednio poprowadzona terapia, Depresja to choroba, która wymaga leczenia. Niejednokrotnie psychoterapia to za mało, a choremu trzeba podać leki. Psychoterapia stanowi wówczas uzupełnienie leczenia.

Rzadziej w leczeniu depresji stosuje się fototerapię czy elektrowstrząsy.

DEPRESJA - NAJWAŻNIEJSZE TELEFONY

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00

czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00, koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy operatora telefonicznego

ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 654 40 41
czynny w poniedziałki od 17.00 do 20.00

Infolinia przeznaczona dla osób z problemami psychicznymi lub ich rodzin
tel. 22 885 84 83
czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach od 11.00 do 19.00

Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym
116 123

Czynny od poniedziałku do piątku od godz. 14.00-22.00 (połączenie bezpłatne)

Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne” 801 190 990

Czynny codziennie od godz. 17.00-22.00 z wyjątkiem świąt państwowych. Dzwoniąc, płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia

Ośrodek Interwencji Kryzysowej – pomoc psychiatryczno-pedagogiczna
tel. 22 855 44 32

Ośrodek Interwencji Kryzysowej
tel. 22 837 55 59 (czynny całą dobę)

Młodzieżowy Telefon Zaufania
tel. 192 88

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
tel. 116 111
czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 12.00 do 20.00

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto