Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pracoholika, czyli święto osób uzależnionych od pracy

Daria Jankiewicz/red.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne sxc.hu
Kiedyś wydawało się, że problem pracoholizmu dotyczy tylko Japonii, gdzie powszechna była praca od rana do wieczora. Mówiło się nawet o karoshi, czyli śmierci przy biurku. Pracoholizm dotyczy jednak coraz więcej osób. Traktowany jest nawet jako znak współczesnych czasów. Przyjmuje się, że dotyka on około 5 proc. populacji, co znaczyłoby, że co 20 człowiek jest uzależniony od pracy.

Za pracoholizm uznawany jest wyczerpujący styl życia, kojarzony głównie z dużą liczbą godzin spędzanych w pracy lub z pracą bez przerwy.

Niestety, w Polsce nie ma dokładnych danych dotyczących osób, które uzależnione są od pracy. Jednakże ten problem może dotyczyć nawet kilkunastu procent pracujących.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej wynika, że w hierarchii Polaków praca, choć cały czas jest bardzo ważna, z czasem traci trochę na znaczeniu. Akcentujemy przede wszystkim pozamaterialny wymiar zatrudnienia, ale kwestie materialne nie są nam wcale obojętne.

Jak się okazuje, zdecydowana większość badanych zgadza się ze stwierdzeniami, że warto być pracowitym (95 proc.), że każdą pracę należy wykonywać z sercem, nawet jeśli nie jest specjalnie znacząca (95 proc.), że pracowitość to warunek konieczny do osiągnięcia sukcesów w życiu (92 proc.) oraz że praca nadaje sens naszej egzystencji (92 proc.).

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto