Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieła sztuki w galerii na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Galeria sztuki na Dworcu Głównym we Wrocławiu - wystawa dzieł sztuki
Galeria sztuki na Dworcu Głównym we Wrocławiu - wystawa dzieł sztuki Tomasz Hołod
Na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu można oglądać prace znakomitych polskich artystów, m.in.: Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora.

Wyboru dzieł na ekspozycję dokonali: Mariusz Hermansdorfer (kiedyś dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a teraz kolekcjoner) oraz Bożena Kowalska (organizatorka wielu wystaw w Polsce i za granicą).

Bożena Kowalska prezentuje malarstwo: Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Kajetana Sosnowskiego, a Mariusz Hermansdorfer - dzieła Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora i Aliny Szapocznikow.

- Do świata kuratorów tej ekspozycji wprowadził mnie Józef Hałas, znakomity malarz. Na jednym z wernisaży rozmawiali o najważniejszych twórcach polskiej sztuki współczesnej. Zaproponowałam im organizację wystawy - opowiada Magdalena Mielnicka, szefowa galerii na dworcu kolejowym Wrocław Główny i koordynatorka ekspozycji.

- Cieszę się, że w tym wnętrzu widzę obrazy Romana Opałki - komentuje Hermansdorfer.

- Wybieraliśmy dzieła niezależnie od siebie. Szkoda, że nie wiedziałam, że kolega chce pokazać prace Władysława Hasiora, bo sama mam jedno z nich - uśmiecha się Bożena Kowalska.

W oryginalnym wnętrzu dworcowym można pomedytować przed obrazami Opałki, przyjrzeć się „Sztandarowi” Hasiora, skupić na bardzo ekspresyjnym dziele „Próba walki z ciemnością” Hasiora, przedstawiającym nóż wbity w czerń.

Wystawę znajdą Państwo w galerii ART MAIN STATION by mia w holu dworca (stojąc przodem do głównego zegara, trzeba iść w prawo do końca holu). Za darmo można zwiedzać ją od wtorku do piątku w godz. 12-17, a w soboty i niedziele do godz. 16.


"Wielki zysk dla kultury". Obrazy J. Matejki i M. Borucińskiego odnalezione po latach
Policja zabezpieczyła dwa zaginione w czasie wojny obrazy - ich autorami są Jan Matejko i Michał Boruciński. Przez lata uważano je za bezpowrotnie stracone, jednak niedawno ktoś wystawił je na sprzedaż. - Dzieło Jana Matejki jest wybitne. To projekt polichromii w kościele Mariackim w Krakowie, znakomity rysunek zachowany w świetnym stanie. Bardzo niewiele jest projektów tak dobrze zachowanych, więc to jest bezsprzecznie wielki zysk dla kultury polskiej - ocenił dr Andrzej Szczerski, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Obrazy trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Źródło: Fakty TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto