Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskryminacja studentów prywatnych uczelni w bibliotekach AWF-u i UWr?

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Adrian Krzeszowiec
Adrian Krzeszowiec Kinga Czernichowska
Studenci Dolnośląskiej Szkoły Wyższej skarżą się, że nie mogą wypożyczać książek z bibliotek AWF-u i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nie mogą, bo zabrania im tego regulamin bibliotek Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Na problem zwróciła uwagę niedowidząca studentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, Magdalena Wierna, która chciała wypożyczyć książki na AWF-ie.

- Niestety, nie mogłam tego zrobić, bo zabrania tego regulamin - mówi Magda. - To dla mnie duży problem, ponieważ piszę pracę na temat aktywności sportowej i potrzebna jest mi literatura, która znajduje się w bibliotece AWF-u. Mam nadzieję, że uda się zmienić przepisy.

DSW: To dyskryminacja!

Zdaniem Stefana Kubowa, dyrektora biblioteki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, w ten sposób dyskryminuje się studentów niepublicznych uczelni.

- Z naszej biblioteki może korzystać bezpłatnie każdy, niezależnie od tego, z jakiej jest uczeni - podkreśla Kubow. - Regulamin bibliotek AWF-u czy Uniwersytetu Wrocławskiego dyskryminuje studentów uczelni prywatnych.

Stefan Kubow interweniował już w tej sprawie u Małgorzaty Podgórskiej, dyrektor biblioteki AWF-u. Bezskutecznie. Otrzymał odpowiedź, że problemu nie ma, bo wszyscy studenci mogą korzystać z czytelni, znajdującej się w bibliotece.

- Tak jest w większości bibliotek uczelni wyższych we Wrocławiu - tłumaczy w rozmowie z MM Małgorzata Podgórska.

Sprawdziliśmy to. Na przykład w bibliotece Politechniki Wrocławskiej każdy może wypożyczyć książki do domu, bez względu na to, czy studiuje na uczelni państwowej czy prywatnej (trzeba wpłacić kaucję w wysokości 50 zł).

- Poza tym, mamy też Dolnośląską Bibliotekę Cyfrową. Każdy student może korzystać ze zbiorów w formie elektronicznej - mówi Agnieszka Niczewska, rzecznik Politechniki Wrocławskiej.

Podobnie jest zresztą na Uniwersytecie Przyrodniczym - jeśli książka jest wyjątkowo droga, wpłaca się nawet więcej niż 50 zł.

Będą płatne karty w bibliotece DSW?

Dla Stefana Kubowa sytuacja jest na tyle bulwersująca, że opisał ją na swoim blogu:

"Od samego zarania naszej uczelni postanowiliśmy realizować w praktyce ideę otwartości zasobów nauki, nie bacząc na to, że biblioteka powstawała dzięki czesnemu wpłacanemu przez naszych studentów... - pisze Kubow, a zasady, jakie obowiązują w bibliotekach AWF-u i Uniwersytetu Wrocławskiego komentuje w następujący sposób:

"Postanowiłem z tym walczyć. Najprościej byłoby zastosować się do zasady "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie". Ale zaprzeczylibyśmy tym sposobem szczytnej idei. Więc na razie wprowadzimy odpłatność za wydanie kart bibliotecznych i poinformujemy publicznie o przyczynie podjęcia tego kroku".

Karolina Kajta, studentka DSW nie chce korzystać z biblioteki UWr.

Studenci szukają luk w regulaminach

Tak samo jak biblioteka AWF-u działa natomiast wypożyczalnia Uniwersytetu Wrocławskiego. Książki mogą z niej wypożyczać jedynie studenci szkół państwowych. Osoby kształcące się na uczelniach prywatnych, mogą skorzystać jedynie z czytelni, a i z tym są problemy.

- Ostatnio chciałem wypożyczyć w czytelni do pracy licencjackiej książkę o tabloidyzacji prasy. Trzeba się sporo nachodzić, złożyć podanie do rektora, a z wypożyczalni w ogóle nie można skorzystać - skarży się Adrian Krzeszowiec, student dziennikarstwa sportowego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. - Koledzy mi mówili, że w bibliotece na Szajnochy można to jakoś ominąć, ale trzeba przynieść zaświadczenie, że się pracuje.

Podobne zdanie na temat biblioteki UWr ma Karolina Kajta, studentka multimediów i komunikacji elektronicznej na DSW.

- Faktycznie, kiedyś próbowałam się zapisać do Biblioteki Uniwersyteckiej i pamiętam, że był z tym problem - mówi.

Komentarz odautorski


Według pracowników bibliotek AWF-u i Uniwersytetu Wrocławskiego problemu nie ma, a innego rozwiązania wprowadzić nie można. Okazuje się, że jednak, że można, a najlepszym tego dowodem są zasady, jakie obowiązują w bibliotekach UP i PWr. Moim znajomym, studiującym podobnie jak ja na Uniwersytecie Wrocławskim, niejednokrotnie zdarzało się korzystać ze zbiorów DSW. Szkoda, że nie działa to w drugą stronę.

Czytaj też:


Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE


Twórz z nami MM Wrocław


Sprawdzian szóstoklasisty 2012 CKE


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia z zoo

**

**


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto