(© Tomasz Hołod)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pociągi wrócą na Świebodzki, Główny pójdzie do remontu, a za pięć lat będziemy podróżować szybciej

Lada miesiąc rozpocznie się największa od lat modernizacja Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. Za kilka lat pociągi mogą też wrócić na Dworzec Świebodzki.
O planach i pomysłach związanych z modernizacją kolei na Dolnym Śląsku marszałek Marek Łapiński rozmawiał wczoraj z szefami kolei.

Prezes PKP SA Andrzej Wach zapowiedział, że w przyszłym roku rozpocznie się remont Dworca Głównego. Potrwa do 2012 roku. Dworcowy budynek zostanie zamknięty na czas prac. Pasażerowie będa obsługiwani w kontenerach, które staną przy ul. Piłsudskiego i na Suchej.
W 2014 roku kolej może wrócić na wrocławski Dworzec Świebodzki, dziś największe targowisko w mieście. Obiekt miałby połączyć funkcje kolejową i centrum handlowego. Tak jak dziś jest na dworcu Warszawa Wileńska.
W najbliższym czasie powstanie szczegółowy projekt przekształceń na Dworcu Świebodzkim. Działające tam dziś niedzielne targowisko zostałoby przeniesione na kolejowe tereny przy ul. Paczkowskiej we Wrocławiu. PKP zamierza niedługo ogłosić przetarg. Ma on wyłonić firmę, która się tym zajmie.

W okolicach Dworca Świebodzkiego kolej ma 32 hektary gruntów. Jednak na funkcjonowanie dworca wystarczą cztery. Co stanie się z resztą? Być może mogłaby tam powstać galeria handlowa. Marszałek Marek Łapiński zapewnia, że z Dworca Świebodzkiego nie zniknie scena teatralna.
Do 2012 r. powstanie prawie czterokilometrowy odcinek torów ze stacji Wrocław-Żerniki do portu lotniczego. Dzięki temu na Euro 2012 uruchomione zostanie szybkie połączenie lotniska z Dworcem Głównym.

W przyszłym roku zaczyna się też modernizacja linii kolejowej z Wrocławia do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Po jej zakończeniu, za pięć lat, pociągi na tej trasie będą mogły jeździć trzy razy szybciej.

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pavlo (gość)

Ja też coś słyszałem, że na Głównym maja się pojawić kontenery. Całe zaplecze kasowe ma być przeniesione do kontenerów. Przez dwa kolejne lata prz zakupie biletu ustawimy się w kolejce przy czymś takim http://www.kup-kontener.pl/przenosne_obiekty_kasowe_w_kontenerach__spodek_w_katowicach,20091117222547.html