Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dość chaosu! Wrocławianie wręczyli swoje tezy urzędnikom

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
W ramach ogólnopolskiej akcji Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia wręczył Tezy o Mieście Jackowi Ossowskiemu. Ostatecznie jednak doszli do wniosku, że we Wrocławiu sprawy mają się dobrze.

29 czerwca 2011 o godz. 11:30 przedstawiciele TUMW z prezesem Przemysławem Filarem zorganizowali happening w Urzędzie Miasta. Pierwotnie towarzystwo zamierzało "Tezy o Mieście" przybić do drzwi Ratusza. Ostatecznie jednak wręczyli je Jackowi Ossowskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej

Urzędnik nie zostawił na przedstawionych tezach suchej nitki:

- Stwierdzenia są bardzo ogólne i oczywiste - mówił Ossowski po przeczytaniu tez. - Stawiane postulaty są w gestii systemów politycznych czy władz centralnych. Jako samorządowcy, czyli miasto do wielu z poruszonych na przedstawionej liście spraw musimy się dostosowywać, nie możemy ich zmieniać - zauważył.

Po czym zaczął na głos czytać tezy i z nimi polemizować. Przemysław Filar po happeningu był jednak zadowolony.

- Jesteśmy zadowoleni ponieważ podstawą współpracy we Wrocławiu są debaty samorządowców z organizacjami, takimi jak TUMW. Przedstawione tezy trzeba realizować na poziomie Wrocławia, ale konieczna jest wokół nich dyskusja ogólnopolska - mówił Filar.

Podobne pisma zostały wręczone urzędnikom w Gdańsku, Sopocie, Rumi, Poznaniu, Łodzi i Warszawie. Uchwalone tezy są efektem pracy Kongresu Ruchów Miejskich. Inicjatorzy akcji chcą zaprosić samorządowców do realizacji idei prawa do miasta, pod którą rozumieją prawo mieszkańców do decydowania o tym, jak miasto ma wyglądać, czemu ma służyć i jak funkcjonować.

"Miasta potrzebują mądrej, dalekowzrocznej polityki miejskiej i dobrego prawa, wspierającego ich zrównoważony i sprawiedliwy rozwój, demokrację miejską i społeczeństwo obywatelskie" - głosi preambuła Tez Miejskich.

9 TEZ MIEJSKICH:

1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.

2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.

3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.

4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.

5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.

6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.

7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom suburbanizacji.

8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.

9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej.

Czytaj też:

Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto