Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk. Weź udział w akcji "Kręć kilometry" na rowerze. Możesz zdobyć cenne nagrody

Celina Marchewka
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Trwa 8 edycja bardzo popularnej w całej Polsce kampanii społecznej "Kręć kilometry". Jej uczestnicy jeżdżą na rowerze i zbierają odległości na rzecz wybranego przez siebie miasta. Mogą powalczyć o ciekawe nagrody. Przeczytaj szczegóły tej akcji.

145 milionów - tyle kilometrów łącznie wykręcili już uczestnicy poprzednich edycji kampanii. To taka sama odległość, jakby okrążyć po równiku Ziemię 3618 razy! Organizatorzy wyliczyli, że dzięki temu ślad węglowy, czyli suma wyemitowanych gazów cieplarnianych, został ograniczony o 48 tysięcy ton CO2 w porównaniu do sytuacji, gdyby cały ten dystans został pokonany samochodem.

Udział w akcji wziąć może każdy. Trzeba zarejestrować się na stronie kampanii, pobrać dowolną aplikację, za pomocą której będziemy rejestrować przejechany dystans i można ruszać w trasę. Na powyższej witrynie znajduje się szczegółowy przewodnik, jak swoje kilometry przypisać do konkursu. Po zalogowaniu się zobaczymy także nasze osobiste statystyki, czyli ile razy w ostatnim tygodniu/miesiącu/roku wsiedliśmy na rower, ile kalorii spaliliśmy, jaki dystans przejechaliśmy i w jakim czasie.

- Chcemy mocno uświadomić Polakom, że każdy przejechany przez nich na rowerze kilometr służy zdrowiu ludzi oraz naszej planety. Będziemy więc łączyć w harmonijną całość edukację ekologiczną i motywację do rowerowych aktywności - mówi Krzysztof Śpiewek, członek zarządu fundacji Allegro All For Planet, organizatora akcji.

O co chodzi w kampanii?

W ramach kampanii "Kręć kilometry" realizowanych jest kilka osobnych konkursów. Cała akcja trwa do 30 września.

1. Wszystkie miasta, których mieszkańcy przyłączą się do akcji powalczą o tytuł "Najbardziej rowerowego". W poprzedniej edycji udział w tym wyścigu wzięło 1100 większych i mniejszych aglomeracji. Wygrał Gdańsk. W tym roku, jak na razie rywalizują przedstawiciele 388 miast. Przoduje znów Gdańsk. Wrocław jest w tym momencie na 8 pozycji. Wyprzedzają go na przykład Wałcz czy Międzychód.

2. Miasta do 50 tysięcy mieszkańców powalczą o profesjonalne czujniki jakości powietrza. Urządzenia otrzyma 50 z nich z najlepszym kilometrowym wynikiem. Sprzęt zostanie zainstalowany przez organizatora kampanii. Wyniki pomiarów będą dostępne online za pomocą aplikacji. Dodatkowo, wszystkie czujniki zostaną zintegrowane z serwisem Rowerowa Polska, aby umożliwić cyklistom bieżącą kontrolę jakości powietrza w miastach. Docelowo, takich urządzeń ma być zainstalowanych 150.

3. Indywidualne konkursy. W każdym miesiącu na stronie kampanii ogłaszane są wyzwania dla uczestników. W ich ramach trzeba przejechać jakąś konkretną liczbę kilometrów i kreatywnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe: "Opisz swoją rowerową podróż marzeń". Laureaci zdobędą między innymi smartwatche, karty podarunkowe Allegro, czy oczyszczacze powietrza.

Co ważne, o tym, jakie miasto będziemy wspierać kręcąc kilometry nie zadecyduje nasza obecna lokalizacja, a to, co podamy przy rejestracji w portalu. Jeśli określimy w niej, że na przykład zbieramy dystans dla Wrocławia, a udamy się w weekend pojeździć po Dolinie Baryczy, wówczas przemierzone kilometry i tak zapiszą się na koncie stolicy Dolnego Śląska.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto