Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Forum Ekonomiczne i Polityczne w Krzyżowej w pogoni za Europą

Tomasz Targański
Dr Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej udowadnia, że w Polsce też można dokonywać pasjonujących odkryć naukowych
Dr Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej udowadnia, że w Polsce też można dokonywać pasjonujących odkryć naukowych Tomasz Hołod
28 października rozpoczyna się Dolnośląskie Forum Ekonomiczne i Polityczne w Krzyżowej. Poświęcone będzie problemom biznesu i innowacyjności

Najlepiej rozwijające się regiony w Unii Europejskiej będą wzmacniać się kosztem regionów słabszych. Co zrobić, aby Dolny Śląsk znalazł się w tej pierwszej grupie? O tym m.in. będą dyskutować naukowcy i politycy na XII już Dolnośląskim Forum Ekonomicznym i Politycznym w Krzyżowej. Temat tegorocznego spotkania to "Technika i technologia - impulsy rozwojowe".

Postawić na młodych
Pierwszy dzień forum poświęcony będzie technice i technologii oraz ich roli w cywilizacyjnym i kulturowym rozwoju regionów europejskich.
Podczas drugiego dnia, w piątek, dyskutanci będą zastanawiać się nad optymistycznymi scenariuszami rozwoju gospodarczego pobudzanego innowacjami techniki i technologii.

Polska i Dolny Śląsk musi zrobić wszystko, by dołączyć do europejskiej czołówki. Aby tak się stało, trzeba przyciągać zagraniczny kapitał, ale przede wszystkim stawiać na innowacyjność, na młodych i wykształconych ludzi. Dr Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej to 35-latek, który na koncie ma stypendia naukowe na uczelniach we Włoszech, Francji, w Austrii i Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się chemią biologiczną, czyli dziedziną z pogranicza chemii i biologii.

- W Instytucie Burnhama w San Diego, gdzie pojechałem na staż podoktorski, największe zapotrzebowanie było na ludzi, którzy rozumieją język biologii i umieją go przełożyć na chemię - mówi dr Drąg. Instytut Burnhama przyciąga co roku kilkudziesięciu młodych doktorów z całego świata.
- Po trzech latach pobytu w San Diego wróciłem do Wrocławia. Chciałem udowodnić, że tutaj również można coś zbudować. Jest tu mnóstwo osób, które po kilku latach studiów za granicą kontynuują karierę - mówi Drąg.

Inwestycje w naukę
Nowoczesna gospodarka, oparta na wiedzy, wymaga wykwalifikowanych kadr. Trzeba jednak wiedzieć, jak je wykorzystać. Wrocław od lat miał możliwości budowy gospodarki opartej na młodych, ambitnych naukowcach. Kilkanaście uczelni wyższych i sto kilkadziesiąt tysięcy studentów to jego kapitał. - Kiedy wróciłem do Polski, dostałem stypendium na stworzenie zespołu naukowego. Otrzymaliśmy grant na założenie i wyposażenie niezależnego laboratorium badawczego. Teraz zajmujemy się grupami białek. Najnowsze lekarstwa na cukrzycę czy raka oparte są na tych białkach - tłumaczy dr Marcin Drąg.

Rozwój miasta i regionu powinien odbywać się właśnie poprzez wykorzystywanie możliwości młodych naukowców. W tym celu powołano Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi, które kooperuje z innymi instytucjami, np. z Wrocławskim Centrum Badań. Od niedawna funkcjonuje także Akademia Młodych Uczonych i Artystów. Jej zadaniem jest ułatwienie im rozwoju poprzez nawiązanie kontaktów w kraju i na świecie. Między innymi w tym celu uruchomiono program visiting professors, dzięki któremu do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają światowej sławy naukowcy. Program jest owocem współdziałania wrocławskiego samorządu i uczelni.

Uczestnicy Forum w Krzyżowej będą się także zastanawiać nad innymi możliwościami dogonienia europejskiej czołówki. W planach są dyskusje dotyczące energetyki, polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej, roli inżynierii i zarządzania w rozwoju regionalnym, gospodarki odpadami, współpracy nauki i biznesu. Najwięksi inwestorzy działający we Wrocławiu (jak IBM, McKinsey czy Nokia Siemens Networks) szczególnie potrzebują wsparcia instytucji naukowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto