Dobór sprzętu narciarskiego

Artykuł sponsorowany
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z narciarstwem powinien uświadomić sobie, iż odpowiedni dobór sprzętu narciarskiego jest sprawą skomplikowaną, a sam sprzęt to nie tylko narty i buty lecz szereg innych akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo i komfort na stoku.

Po sprzęt narciarski najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu, gdzie wykwalifikowany i kompetentny personel pomoże nam w indywidualnym doborze stosownego do naszych możliwości i oczekiwań ekwipunku narciarskiego.

Poniżej zamieszczamy kilka uwag, które mogą Państwu pomóc w dokonaniu właściwego doboru sprzętu narciarskiego.

Zaczynamy od doboru butów narciarskich

Należy pamiętać o tym, iż but narciarski jest tym elementem, który decyduje o komforcie i bezpieczeństwie jazdy. Dlatego najwięcej czasu należy poświęcić jego właściwemu doborowi. Jeśli budżet, jakim dysponujecie, nie pozwala Wam kupić jednocześnie i nart i butów na podobnym poziomie, postawcie zdecydowanie na zakup dobrych butów narciarskich.

Zobacz również: Serwis specjalny: Narty i snowboard

Do zakupu butów narciarskich przystępujemy zaopatrzeni w dobre skarpety narciarskie, które przynosimy ze sobą z domu lub kupujemy w sklepie. Odpowiednia procedura doboru butów narciarskich w dobrym sklepie przebiega wg pewnego schematu, który ma na celu przedstawienie klientowi propozycji jak najbardziej dla niego odpowiednich. Na tę procedurę składają się: rozmowa z klientem o jego umiejętnościach narciarskich, ocena kondycji fizycznej i tzw. ogólnego usportowienia, mierzenie stopy za pomocą specjalnych przyrządów, ocena innych cech budowy anatomicznej stopy (szerokość, wysokość na podbiciu, ewent. wady w strukturze itp. itd.).

Po takim wstępie przystępujemy do przedstawienia klientowi kilku, bądź kilkunastu propozycji konkretnych modeli butów narciarskich, które wybieramy na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz własnych obserwacji / wiek, tusza, sposób zakładania buta, motoryka/. Każda nasza propozycja / czyli but, który podajemy do przymiarki / podlega subiektywnej ocenie klienta co do komfortu oraz innych cech charakterystycznych dla buta narciarskiego / min. twardości , tzw.flexa /.

Proces doboru właściwego buta narciarskiego nie jest w jakikolwiek sposób ograniczony czasem , w zw. z tym klient ma niczym nieskrępowaną swobodę w ocenie i wyborze odpowiadającego mu buta. Kiedy już klient dokona wyboru pary butów, które mu najbardziej odpowiadają prosimy go jeszcze o to, aby zakupione buty przymierzył w domu / 1, 2 godz. / celem upewnienia się o słuszności dokonanego wyboru.

Ponieważ w wielu przypadkach dobór odpowiedniego, wygodnego buta stanowi dosyć poważny problem, za pomocą aparatury i całej gamy akcesoriów firmy Sidas kastomizujemy buty narciarskie. Jednak ten temat jest bardzo rozległy i napiszemy o nim osobny artykuł, który pokaże jakie są obecnie możliwości modyfikowania i dopasowywania butów narciarskich.

Ci którzy postanowią sami wybierać sobie buty narciarskie powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące elementy:

Sztywność
- inaczej flex buta. Określa w jakim stopniu można ugiąć but będąc w pozycji narciarskiej. Dobór właściwej sztywności zależy od umiejętności narciarskich, predyspozycji fizycznych oraz od wagi. Pamiętać należy, iż flex nie jest wartością uniwersalną – każdy producent stosuje swoją skalę.
Wraz ze wzrostem sztywności buta wzrasta precyzja, ale maleje komfort.

Szerokość buta
- modele butów narciarskich różnią się między sobą szerokością, która odpowiada szerokości stopy w najszerszym miejscu, czyli w okolicach kości śródstopia. Dobieramy buty uwzględniając wygodę i styl jazdy. Jeżeli jeździmy sportowo dobieramy węższe buty, gdyż dzięki temu przekaz impulsów na nartę jest dokładniejszy.

Rozmiar
- powinniśmy wybrać rozmiar odpowiadający długości naszej stopy. Zakup butów luźnych i za dużych spowoduje, iż tracimy kontrolę nad nartami.

Skoro mamy już buty, warto pomyśleć o nartach

Czym należy się kierować przy zakupie nart ?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wzrost, wagę, umiejętności, styl jazdy, który preferujemy, jak również charakterystykę miejsc w których uprawiamy narciarstwo. Rzeczą bardzo ważną, o której często zapominamy są także nasze indywidualne możliwości kondycyjne wynikające z trybu życia, który prowadzimy .
Nie ma niestety uniwersalnej tabelki, pomagającej dobrać odpowiednią długość nart. Ta zależy od rodzaju narty, jej charakterystyki, przeznaczenia itp.

Narty dostępne w kolekcjach większości firm można klasyfikować następująco:

Allround - najbardziej popularna grupa nart i najczęściej kupowana. Przeznaczona dla osób o różnym stopniu zaawansowania. W tej grupie znajdziemy zarówno miękkie, wybaczające błędy narty, jak i te o bardziej sportowym charakterze. Najlepiej sprawdzą się na trasach przygotowanych.

All mountain - narty z tej grupy sprawdzą się w każdych warunkach, zarówno na trasie, jak i poza nią. W swojej konstrukcji wyróżniają się szerszą talią, dzięki czemu nie zapadają się w głębszym śniegu.

Cross - narty ze sportowym charakterem, cechujące się bardzo uniwersalnymi parametrami, takimi jak taliowanie czy promień skrętu, nadające się też do jazdy w gorszych warunkach śniegowych / on piste /. Jest to też dobry wybór dla osób dobrze jeżdżących techniką klasyczną, którzy chcieliby przesiąść się na nowe narty. Obecnie producenci często używają nazwy cross dla nart o szerszym profilu .

Race – jest to grupa nart dla bardzo dobrze jeżdżących narciarzy lubiących prędkość. Przeznaczone są one na przygotowane trasy. W grupie znajdziemy narty slalomowe, charakteryzujące się małym promieniem skrętu i dużym taliowaniem oraz gigantowe, dla osób lubiących jazdę długim skrętem. Narty z grupy race będą stabilne na oblodzonych stokach, wykazują również doskonałe trzymanie krawędzi. Wymagają jednak bardzo dobrej techniki, gdyż inaczej nie pokażą swoich możliwości. W tej grupie wyróżniamy narty zawodnicze i narty sportowe dla amatorów.

Narty zawodnicze / komórkowe /są wykorzystywane w konkurencjach Pucharu Świata. Ich parametry techniczne ściśle odpowiadają przepisom FIS, narty te tylko wyjątkowo są dostępne w sklepach specjalistycznych. Natomiast narty sportowe dla amatorów to narty oferowane przez dobre sklepy sportowe. Mają identyczną szatę graficzną jak narty zawodnicze, są jednak mniej agresywne i łatwiejsze w prowadzeniu.

Kolejne grupa zdecydowanie mniej popularna w Polsce to narty z grupy Freeride - Narty przeznaczone do jazdy poza wyznaczonymi trasami. W budowie wyróżniają się swoją szerokością. Duża powierzchnia powoduje, iż narta nie zapada się w puchu i głębokim śniegu.

Freestyle - grupa stworzona do snowparku i ewolucji w powietrzu. Specjalna konstrukcja - dziób i piętka podniesione są do góry ułatwia ekstremalne ewolucje na stoku. Te narty określane są także jako "twin-tip". Należy wspomnieć jeszcze o bardzo popularnych kilka lat temu, krótkich nartach, które nadal mają swoich fanów to Short Skis, BigFooty lub Snowblade. Są to bardzo krótkie narty, które posiadają zintegrowane wiązania. Ich cechą charakterystyczną jest duża sztywność i mały promień skrętu (4-9m). Dobre zarówno do zabawy na stoku jak i do ćwiczenia równowagi. W przeszłości narty te były produkowane w długościach poniżej 1 metra. Obecnie z uwagi na dużą urazowość, która wynikała z ich długości i sztywnego połączenia z butem narciarskim, wiodący producenci tego rodzaju nart nie produkują ich poniżej 120 cm i stosują tradycyjne / bezpieczne / wiązania narciarskie.

Ostatnią grupą są narty z grupy Ski-touring .

Te narty wykorzystywanie są przez amatorów wędrówek po górach. Dzięki specjalnym taśmom, tzw. "fokom", zakładanym na ślizgi nart oraz ruchomym tylnym wiązaniom, możemy wędrować po górach. Gdy dotrzemy już na wyznaczony szczyt, możemy cieszyć się zjazdem po świeżym śniegu.

Przy wyborze narty należy kierować się też takimi parametrami jak:

promień skrętu narty - im mniejszy promień skrętu, tym narta jest bardziej zwrotna, ale i mniej stabilna przy większych prędkościach. Analogicznie, im promień większy, tym narta jest stabilniejsza przy szybszej jeździe, ale i mniej zwrotna. Podana wartość jest jedynie orientacyjna i stanowi największe optimum dla danej narty .

taliowanie – to szerokość w dziobie, talii i pięcie narty. Ta cecha wpływa mocno na charakterystykę narty. Jeśli dziób i piętka są szerokie, a pod butem jest wąsko, to narta ma mniejszy promień skrętu. Szerokie dzioby łatwiej inicjują skręty, wąska talia daje możliwość szybkiego przechodzenia z krawędzi na krawędź, a od kształtu piętki zależy wykończenie skrętu.

Sztywność wzdłużna - określa siłę jaką musimy włożyć w ugięcie narty. Tutaj też nie ma jednej skali, która określałaby sztywność narty. Każdy producent określa ją na swój sposób i dlatego nie posiadając specjalistycznej wiedzy nie możemy dokładnie porównać ze sobą sztywności nart różnych marek.

Sztywność poprzeczna narty - odpowiedzialna jest za odkształcenia skrętne narty podczas działania siły na jedną z krawędzi w fazie skrętu. Im większa sztywność poprzeczna, tym narta lepiej zachowuje się w ciętych skrętach i na twardym stoku. Narty o małej sztywności poprzecznej będą miały trudności na oblodzonych stokach.

Reasumując: Amatorzy zaczynający uprawianie tego sportu lub narciarze słabo jeżdżący powinni wybierać narty o jak najbardziej uniwersalnej geometrii, które dają większe możliwości nauki i rozwoju talentów narciarskich. Poza doborem odpowiedniej długości nart należy odpowiednio dobrać ich sztywność. Współczesne narty nie mają w żaden sposób opisanej sztywności, więc trzeba zaufać doświadczonemu personelowi w specjalistycznym sklepie. Pamiętajmy, iż narciarstwo jest sportem niebezpiecznym i niewłaściwy dobór sprzętu może skończyć się mniej lub bardziej poważną kontuzją na stoku.

Kolejnym elementem wyposażenia narciarza są kije

Dobór kijów nie jest tak bardzo skomplikowany, jak dobór nart czy butów. Prawidłowo dobrane kije po ich odwróceniu i złapaniu w dłoń poniżej talerzyków, powinny zginać rękę pod kątem prostym. Inaczej mówiąc, gdyby stanąć na stoku to w ręce trzymającej kijek wbity do śniegu ramię i przedramię powinny tworzyć kąt prosty.

Należy pomyśleć o ochronie głowy i dobrać sobie kask. Prawidłowo dobrany kask powinien w miarę ciasno przylegać do głowy, lecz przede wszystkim powinien być wygodny. W razie jazdy w gorszych warunkach pod dobrze dobrany kask powinniśmy zmieścić bez kłopotów kominiarkę lub specjalną cienką czapeczkę.

Kask powinien gwarantować nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort jego użytkowania, stąd wiele modeli kasków posiada rozmaite rozwiązania, które pozwalają na lepsze, dokładniejsze dopasowanie kasku do kształtu głowy. Kask musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.
Najlepiej kupując kask pomyśleć od razu o doborze właściwych gogli, czyli takich które pasują do kształtu kasku. W miarę możliwości kask i gogle powinny stanowić jedną całość.

Zasadniczo cena gogli idzie w parze z jakością i możliwościami. W tańszych modelach zastosowane są szyby o gorszych parametrach, czego konsekwencją jest gorsza ochrona wzroku. Oprawki w tanich goglach są miękkie i podatne na odkształcenia. Dobierając markowe modele mamy możliwość wyboru rodzaju szyby, a co za tym idzie, stopnia ochrony wzroku, jak również odpowiedniej oprawki, którą będziemy w stanie idealnie dopasować do kształtu twarzy. Należy pamiętać, iż gogle z żółtą szybą przeznaczone są do jazdy w kiepskich warunkach pogodowych, natomiast gogle z szybą lustrzaną lub polaryzacyjną zapewniają pełną ochronę nawet przy bardzo słonecznej pogodzie.

Narty, buty, skarpety, kijki, kask, gogle to zakupy z tzw. grupy hard, ale to niestety nie wszystko w co każdy narciarz musi być wyekwipowany.
Musimy teraz odpowiednio zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed działaniem czynników zewnętrznych i ich zmiennością, gdyż jeździmy w bardzo różnych warunkach pogodowych.

Należy więc pomyśleć o doborze odpowiedniej kurtki, spodni, bielizny termoaktywnej i rękawic, które pozwolą nam na przyjemne spędzenie czasu na nartach.
O tym napiszemy w kolejnych artykułach.

Więcej informacji o sprzęcie narciarskim, ciekawostkach ze świata nart oraz snowboardu znajdziecie na naszym specjalnym serwisie narty i snowboard

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto