Po 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące dni wolnych od pracy. Największa zmianą w 2011 jest wolne 6 stycznia w Święto Trzech Króli.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zmieniły się też przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy za święto przypadające na wolny dzień od pracy. Sejm przegłosował 25 listopada likwidację zasady, według której każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu.

Będzie dzień wolny lub nie

Obecnie obowiązuje zasada, że każde święto państwowe obniża wymiar czasu pracy do przepracowania w danym miesiącu, chyba że przypada ono w niedzielę (ale już nie np. w wolną sobotę). Dlatego jeśli święto przypadało w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (najczęściej jest nim wolna sobota), pracownikowi trzeba było oddać za to święto inny dzień wolny w danym okresie rozliczeniowym.

Od 1 stycznia 2011 roku ma się to zmienić. Święto wypadające w dniu wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy ma już nie obniżać wymiaru czasu pracy, a zatem nie trzeba będzie oddawać za nie dodatkowego dnia pracy. To z kolei pociąga za sobą jeszcze poważniejsze skutki.

W zależności od tego, jaki dzień został wskazany w zakładzie jako wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy (a nie musi to być sobota), pracownik będzie mieć dodatkowy dzień świąteczny lub też nie. Z tego powodu ta ostatnia planowana zmiana budzi spore kontrowersje zarówno wśród związków zawodowych, jak i opinii publicznej.

Kalendarz wolnych dni w 2011 roku:

1 stycznia, sobota, Nowy Rok
6 stycznia, czwartek, Święto Trzech Króli
24 kwietnia, niedziela, Wielkanoc
25 kwietnia, poniedziałek, drugi dzień Wielkanocy
1 maja, niedziela, 1 Maja – Święto Pracy
3 maja, wtorek, Święto Konstytucji 3 Maja
12 czerwca, niedziela, Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki
23 czerwca, czwartek, Boże Ciało
15 sierpnia, poniedziałek, Wniebowzięcie NMP
1 listopada, wtorek, Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada, piątek, Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia, niedziela, Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
26 grudnia, poniedziałek, Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Źródło: Dni wolne 2011. Przepisy po 1 stycznia 2011. Zobacz, kiedy masz wolne od pracy, strefabiznesu.gazetalubuska.pl
Autor: staw

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!