Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Elektrorecyklingu we Wrocławiu już jutro!

[email protected]

W każdym z miast akcja przebiegać będzie nieco inaczej, choć łączyć je będzie kilka stałych elementów programu. Organizatorzy zapraszają między innymi na: wystawy, konkurs
w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe (zarówno na świeżym powietrzu – we Wrocławiu jak w salach kinowych w Warszawie) oraz koncert i występy młodzieży – w Krakowie i Wrocławiu. W stolicy, dodatkowo, będzie można zobaczyć rzeźbę odpadową.

Celem projektu jest promowanie selektywnej zbiórki elektroodpadów. Jak się okazuje Polacy nie pozbywają się zużytego sprzętu zgodnie z zasadami. Jeśli taki elektrośmieć trafi na wysypisko lub do lasu, staje się szkodliwy dla środowiska (wywołując np. zmiany klimatu) oraz zwierząt i ludzi (substancje toksyczne mogą prowadzić do nowotworów, mutacji, alergii, chorób nerek, schorzeń układu nerwowego, rozrodczego czy kośćca).

Niestety, wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk pokazały, że polskie gospodarstwa domowe chcąc legalnie i z dbałością o środowisko pozbyć się zużytego sprzętu wciąż napotykają na problemy natury logistycznej czy finansowej. Aż 20% badanych deklaruje, że pozbyło się starych elektroodpadów w sposób inny niż zbiórka elektrośmieci czy przekazanie do przetworzenia i dalszego wykorzystania, a 8% badanych otwarcie przyznało, że oddało zużyty sprzęt na złom lub wystawiło go na śmietnik. Polacy najczęściej przekazują do sklepów stary sprzęt wtedy, gdy dostają zapewnienie, że zostanie on odebrany z ich domów bez pobierania opłaty lub ta opłata będzie relatywnie niska. Niewiele osób samodzielnie dowozi elektroodpady do przygotowanych przez Gminy punktów zbiórki, bo jest to albo zbyt uciążliwe, albo trudne logistycznie.

W praktyce prawie 60% gospodarstw domowych nie przekazało zużytego dużego sprzętu AGD (lodówek, pralek, kuchenek itp.) do sklepów, a 15% Polaków, którzy zdecydowali się to zrobić, musiało za ten odbiór słono zapłacić.
Dni Elektrorecyklingu pomogą uświadomić mieszkańcom jak ważne jest pozbywanie się elektroodpadów w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Akcja rozpocznie się we Wrocławiu. To tu została ona wymyślona i po raz pierwszy zorganizowana 3 lata temu. Akcję docenili nie tylko Wrocławianie. W ubiegłym roku między innymi za jej organizację Miasto otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie „Gmina przyjazna recyklingowi”. Dziś bliźniacze działania odbywać się będą w kolejnych miastach wojewódzkich, także w stolicy.

Co się będzie działo w tym roku? Już 24 września uczniowie lokalnych szkół będą mogli wziąć udział w konkursie. Cieszy się on od lat dużym zainteresowaniem i jest organizowany w formie „Gry Miejskiej” wykorzystującej metodykę podchodów. Na odcinku około 2 km, w centrum miasta rozmieszczone zostaną plansze zawierające pytania konkursowe. Plansze są ilustrowane ręką Marcina Kułakowskiego – rysownika, który wielokrotnie zwyciężał w plebiscycie na najlepszego ilustratora komiksów. Zadaniem uczestników jest odnalezienie kolejnych - ukrytych plansz oraz udzielnie poprawnych odpowiedzi na pytania i zagadki merytoryczne. Zespoły szkolne grają o atrakcyjne nagrody - w tym sprzęt elektroniczny (laptopy, drukarki, odtwarzacze multimedialne). Jury przewodniczy Pani Ewa Wolak, posłanka, członkini Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Akcja to nie tylko edukacja. Już 25 października w godz. 10-15, na terenie wybranych parkingów Hipermarketów Tesco (ulice: Legnicka, Długa i Kiełczowska), odbędą się zbiórki elektroodpadów. W tym dniu bezpłatnie będzie można pozostawić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w zamian za drobne upominki od organizatorów.
Od niedzieli 26 października przez cztery dni (w godzinach 16:00-19:00) na Placu Solnym na mobilnym ekranie będzie emitowany film edukacyjny. Codziennie film wyświetlany będzie 6-7 razy, a seanse będą bezpłatne dla wszystkich.

30 października w Klubie Firlej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród zwycięskim zespołom (sprzęt elektroniczny m.in. laptop, drukarka), a także występy młodzieżowych formacji tanecznych i zespołów muzycznych.

Gazeta Wrocławska także włączyła się do Akcji. Na łamach dziennika pod koniec października wydrukujemy ilustrowany poradnik dla mieszkańców, o tym jak postępować ze zużytym sprzętem w naszym mieście.

Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W organizację włączył się też Urząd Miasta i Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Organizatorami Dni Elektrorecyklingu są: Biosystem Elektororecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A.

Szczegółowy harmonogram Dni Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępny jest na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl. Tu także szkoły mogą zgłosić się do konkursu wypełniając prosty e-formularz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto