Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz przy ul. Lipowej. Przy zabytkowych grobach pojawiły się tabliczki (ZDJĘCIA)

Leszek Mikrut
Tabliczki informacyjne przy zabytkowych grobach na cmentarzu przy ul. Lipowej
Tabliczki informacyjne przy zabytkowych grobach na cmentarzu przy ul. Lipowej Leszek Mikrut
Na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie ustawiono tabliczki informacyjne przy zabytkowych grobowcach.

Ci, którzy lubią zwiedzać zabytkowe nekropolie, wiedzą, że przeważnie niczego na nich nie można dowiedzieć się o oglądanym obiekcie sztuki cmentarnej. Sytuacja ta na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej wygląda już od kilkunastu dni zupełnie inaczej.

Sama ulica Lipowa najczęściej kojarzy się lublinianom z dawną nazwą obsadzonego lipami cmentarza, zwanego Starym, który założono w tym miejscu jeszcze w 1794 roku i nazwano – „Pod Lipkami”. Prowadzona wtenczas akcja przenoszenia cmentarzy przykościelnych poza miasto umożliwiła z biegiem czasu powstanie najbardziej znanego zespołu cmentarzy we wschodniej Polsce, który nigdy nie stanowił jednak jednej nekropolii. A i ulica, zgodnie ze swą dominantą, nosiła nazwę ul. Cmentarnej. Ten lubelski kompleks cmentarzy zaczął powstawać pod koniec XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta.

Pierwsze pochówki jednakże odbyły się tu dopiero w 1811 roku, ponieważ początkowo lublinianie nie chcieli chować swoich bliskich poza terenem kościelnym, a tym bardziej poza miastem. Z biegiem lat nekropolia znalazła się jednakże w centrum Lublina. Ma ona dziś wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Już choćby sam ten fakt stanowi o wyjątkowości cmentarza. I to nie tylko w skali krajowej.

Dziś ta najbardziej znana nekropolia w Lublinie, w której skład wchodzi cmentarz rzymskokatolicki, cmentarz ewangelicko-augsburski, cmentarz prawosławny oraz cmentarz wojskowo-komunalny - to zarazem drugi w Polsce, po warszawskich „Powązkach”, najstarszy cmentarz w kraju.

Ale nagrobki niszczeją, rozpadają się wraz z upływem czasu. Próbujemy więc je ocalić. Wiele z nich jest już odnowionych, lecz jeszcze więcej czeka na ludzi, którzy mają życzliwe i wrażliwe serca oraz rozumieją, czym jest tradycja, dorobek kulturowy danej społeczności, czym są same nagrobki jako dzieła sztuki, kim byli ci, którzy w tych grobach spoczywają. A są to nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, którzy budowali tę społeczność, to miasto, w którym teraz żyjemy.

Dzięki kwestom w latach poprzednich odremontowano ponad 250 nagrobków.

Każdego roku przybywają kolejne, ale rośnie też liczba oczekujących, gdyż upływający czas nie jest łaskawy dla piękna zaklętego w kamień. W najstarszej części cmentarza zlokalizowanych jest około tysiąca grobów z XIX wieku, a większość z nich wymaga odnowienia. Zostały bowiem zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia. Wiele grobowców jest już opuszczonych, więc nie ma kto się nimi opiekować.

Przed ponad tygodniem przy dużej ilości grobów pojawiły się tabliczki z informacjami zarówno o pochowanych w nich zmarłych, jak też i o charakterystycznych cechach artystycznych samych nagrobków. Jest to inicjatywa bardzo cenna, gdyż osoby odwiedzające tak niezwykłe miejsca muszą mieć możliwość samodzielnego ich zwiedzania, albowiem nie każdy przychodzi tam z profesjonalnym przewodnikiem. Ci, którzy mają przy sobie smartfon, mogą dzięki znajdującym się na tabliczkach kodom, dodatkowo skorzystać z głosowego oprowadzania po zabytkach właśnie przez takiego specjalistę.

- Tabliczki, które się pojawiły na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej przy nagrobkach zabytkowych, są elementem projektu „Rewaloryzacja cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie – dziedzictwa ekumenizmu i wielokulturowości” – wyjaśnia przedstawiciel Zarządu Cmentarzy Rzymskokatolickich w Lublinie. - Zakres prac był wynikiem konsultacji społecznej np. z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz z Komitetem Odnowy Zabytków Cmentarnych. Ustawiono ok. 80. tabliczek informacyjnych. Kod graficzny umieszczony w ich rogu służy do samodzielnego zwiedzania zabytkowej nekropolii i umożliwia odtworzenie wypowiedzi przewodnika o danym miejscu - dodaje.

Obecnie, dzięki postępom techniki i funkcjonowaniu wyszukiwarek internetowych możemy bardzo łatwo i szybko lokalizować groby. Jest to przydatne zarówno dla przyjezdnych, jak i dla znajomych zmarłego. Cmentarze komunalne w Lublinie posiadają skatalogowane groby: http://cmentarze.lublin.eu/grobonet/start.php, cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej jeszcze nie. I chyba taka sytuacja nadal przez jakiś czas nie zmieni się.

- W najbliższym czasie nie mamy możliwości uruchomienia internetowej wyszukiwarki grobów – kwituje przedstawiciel Zarządu Cmentarzy Rzymskokatolickich w Lublinie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto