Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzest i kary cielesne. Byliśmy na premierze "Kreskostorii Polski" [wideo]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
kreskostoria polski
kreskostoria polski Materiały prasowe
O gejach i świętych, którzy wcale święci nie byli, przed premierą "Kreskostorii Polski" w Arkadach Wrocławskich opowiadał Bartek Kędzierski, reżyser serialu.

Premiera "Kreskostorii Polski": Gdzie jest krzyż?

24 stycznia w sali 10 Multikina w Arkadach Wrocławskich o godz. 18. miał miejsce pokaz premierowy pierwszego odcinka serialu "Kreskostoria Polski" w reżyserii Bartka Kędzierskiego, który jest też twórcą "Włatców móch".

"Gdzie jest krzyż?" to historia o tym, jak Mieszko I przyjął chrzest. Kolejne odcinki dotyczyć będą m.in. Stefana Batorego, Bolesława Krzywoustego, powstania Chmielnickiego oraz Galla Anonima, który - jak mówi reżyser - "nie był Gallem, prawdopodobnie nie był też Anonimem" (zobacz wideo).

czytaj też: Bartosz Kędzierski: Wolę sikać na pomniki
Na pomysł zrobienia z historii Polski animacji wpadł producent Przemysław Kruszyński, który - jak sam twierdzi - chciał zrobić coś innego niż np. "Było sobie życie" czy "Scooby Doo" dla dzieci. Serial będzie emitowany prawdopodobnie także w telewizji.

- W marcu 2013 roku zakończymy pracę nad "Kreskostorią". Nasz serial mógłby się pojawić w jesiennej ramówce - mówi Przemysław Kruszyński.

Na razie pierwszą część serialu można od 20 stycznia oglądać w kinie 5D Extreme w Magnolii.

Pierwszy odcinek pt. "Gdzie jest krzyż?" najwyraźniej spodobał się publiczności, bo w czasie pokazu wielokrotnie można było usłyszeć na sali salwy śmiechu. Bawił nas tradycyjnie język czeski, którym posługiwała się Dobrawa, rozśmieszały też perypetie Ziętka.

Ale "Kreskostoria Polski" może być także... bolesna, zwłaszcza dla mężczyzn. Jedną z praktykowanych kar cielesnych za cudzołóstwo, co zostało ukazane w serialu, było w tamtych czasach przybijanie moszny gwoździem do deski. Kładziono na niej brzytwę lub nóż, pozostawiając nieszczęśnikowi do wyboru śmierć przez poderżnięcie gardła lub kastrację.

"Kreskostoria Polski" może i nie odniesie takiego sukcesu, jak "Włatcy móch", ale z pewnością jest warta obejrzenia. Niektórzy po zobaczeniu serialu z pewnością z większą ochotą zaczną się uczyć historii. Bartosz Kędzierski z właściwym sobie poczuciem humoru, ośmiesza wady i przyzwyczajenia Polaków. I to jest niewątpliwie największy plus tego serialu.







Czytaj też:



Kinowe premiery 2012 roku


Ferie 2012 we Wrocławiu


Koncerty we Wrocławiu w 2012


Sky Tower w kadrze MM. Wygraj wjazd do nieba

**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto