Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorujesz na cukrzycę? Pamiętaj, by badać oczy!

R.S.
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą cierpi coraz więcej Polaków. Wśród jej powikłań najczęściej wymienia się zespół stopy cukrzycowej lub uszkodzenie nerek. Nie wszyscy są jednak świadomi, że cukrzyca może także doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku a nawet ślepoty. Więcej na temat cukrzycy i jej powikłań opowiada dr Grażyną Wiland z Centrum Okulistycznego M-MED.

Cukrzyca ma dużo wspólnego z oczami. Co ciekawe, często zdarza się, że to lekarze okuliści jako pierwsi diagnozują tę chorobę u pacjentów podczas swoich badań. Z kolei osoby z już rozpoznaną cukrzycą muszą koniecznie regularnie odwiedzać okulistę. Konsultacje takie trzeba przeprowadzać co najmniej raz do roku, chyba że badanie dna oka wykaże zmiany – wtedy wizyty należy planować częściej, nawet co dwa-trzy miesiące. Jeszcze inaczej wygląda sytuacja kobiet w ciąży chorych na cukrzycę. One powinny pojawiać się na kontrolach okulistycznych raz w miesiącu.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Cukrzyca bardzo często prowadzi do retinopatii, czyli schorzenia, które uszkadza naczynia krwionośne w siatkówce oka i jest główną przyczyną ślepoty w populacji w wieku produkcyjnym. Często mimo zaawansowanych zmian na dnie oka pacjent dobrze widzi i nie podejrzewa, że cierpi na chorobę, która w sytuacjach skrajnych oznaczać może nawet trwałą ślepotę. Dopiero badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy ukazuje zaawansowanie powikłań. Wykonanie angiografii fluoresceinowej – badanie naczyń siatkówki i samej siatkówki po podaniu środka kontrastowego dożylnie – lub badanie OCT czy Angio-OCT dokładnie obrazuje stan siatkówki, sugerując lekarzowi, jaka metoda leczenia jest w tym momencie najbardziej korzystna dla pacjenta.

Najczęstszą metodą leczenia retinopatii jest zabieg fotokoagulacji, polegający na niszczeniu niedotlenionej siatkówki za pomocą lasera. Bardziej zaawansowane postaci retinopatii leczone są chirurgicznie za pomocą witrektomii, której celem jest usunięcie patologicznych zmian z siatkówki i ciała szklistego.

Świetne rezultaty w leczeniu proliferacyjnej retinopatii cukrzycowej oraz cukrzycowego obrzęku plamki (DME), który może rozwinąć się w każdej postaci retinopatii cukrzycowej, dają iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VEGF.

Oprócz regularnych wizyt u okulisty, które mają na celu utrzymanie w ryzach chorób oczu wywołanych cukrzycą, pacjenci muszą pamiętać o standardowych zaleceniach dla cukrzyków. Utrzymywanie właściwego poziomu glukozy, prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz niskiego poziomu cholesterolu – to podstawy znane każdemu choremu. Ważna jest także aktywność fizyczna i rzucenie palenia.
Mimo właściwej kontroli tych parametrów, każdy chorujący na cukrzycę jest zagrożony powikłaniami ocznymi, dlatego ważne są regularne badanie okulistyczne pozwalające ocenić stadium rozwoju retinopatii. Dzięki regularnym wizytom lekarze w zależności od zaawansowania retinopatii i obecności klinicznie znamiennego obrzęku plamki podejmują decyzje terapeutyczne.

M-MED Centrum Okulistyczne specjalizuje się od kilkunastu lat w diagnostyce i leczeniu powikłań cukrzycowych na dnie oka. Nasi specjaliści wykonują, m.in. angiografię fluoresceinową, tomografię optyczną siatkówki (OCT), angio-OCT, laseroterapię siatkówki, iniekcje doszklistkowe z preparatów anty-VAGF, witrektomię, również w ramach NFZ.

Plan wizyt kontrolnych
1.Osoby z cukrzycą typu 1- pierwsze badanie okulistyczne powinno się odbyć ciągu 5 lat od momentu zachorowania, a następnie raz w roku
2.Osoby z cukrzycą typu 2- badanie musi być wykonane już w momencie zdiagnozowania cukrzycy, a następnie raz w roku
3.Pacjentki, które planują zajść w ciążę powinny się skontrolować okulistycznie przed zajściem w ciążę, a następnie w pierwszym trymestrze ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto