Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chiński Nowy Rok w Muzeum Narodowym (PROGRAM)

Małgorzata Matuszewska
Chiński Nowy Rok okazją do niezwykłego spotkania we wrocławskim Muzeum Narodowym.

W tym roku data Chińskiego Nowego Roku to 8 lutego (poniedziałek). Wrocławskie Muzeum Narodowe we współpracy z Instytutem Konfucjusza na Uniwersytecie Wrocławskim i Stowarzyszeniem Polsko-Chińskim na Rzecz Kultury i Sztuki zapraszają na świętowanie już w sobotę.

- Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w Chinach, porównywalne z polskim Bożym Narodzeniem - mówi Katarzyna Matuszczyk, prezes Polsko-Chińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Sztuki. - Najważniejsza jest rodzina, więc Chińczycy tego dnia obchodzą odnowienie życia - dodaje.

W programie sobotniego święta znajdą się warsztaty, pokazy i wykłady. Na warsztaty zaproszeni są uczestnicy bez ograniczeń wiekowych, należy się tylko wcześniej zapisać pod nr. tel. 71/ 372-51-48.

Warsztaty trwać będą w sobotę od godz. 11 - będzie można się nauczyć robić chińskie wycinanki (w Chinach zawiesza się je na drzwiach i oknach) i maski opery pekińskiej (o godz. 11 i 11.40). - W operze pekińskiej maski są malowane na twarzy. Przybliżymy ich symbolikę - mówi Katarzyna Ma-tuszczyk. Będzie też można poznać tajniki malarstwa i kali-grafii chińskiej (godz. 12.20). - W święta Chińczycy kaligrafują dobre życzenia - tłumaczy Matuszczyk. O godz. 13.20 będą robione latawce.

O godz. 14 Dzień Chiński zostanie uroczyście otwarty, z piosenkami wystąpi Olga Leroch o godz. 14.30 opowie o tradycyjnej muzyce chińskiej), a polskie piosenki (m.in. „Szła dzieweczka” i „Kukułeczka”) w chińskiej odsłonie zaprezentuje Zespół Muzyki Polskiej Mokosza. Pół godziny później zaczną się pokazy tai chi, czyli medytacji w ruchu potrzebnej dla zdrowia.

O godz. 15.30 Akademia Feng Shui zaprezentuje „Formy z mieczem”. Oczywiście nie da się nauczyć egzotycznego języka w kilka chwil, ale lekcja chińskiego zacznie się kwadrans po godz. 15 i potrwa 45 minut. Po wysiłku czas na herbatę, więc o godz. 16 planowany jest pokaz tradycyjnego parzenia herbaty, a potem pokaz tańca i koncert na chińskiej cytrze guzheng - instrumencie szarpanym z drewnianym pudłem rezonansowym. Od niego właśnie pochodzi koto - narodowy instrument Japonii. Prof. Gabriel Palowski z Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych opowie o „Porcelanie - białym złocie”. Wykład zacznie się o godz. 15, wstęp bezpłatny.

Muzeum Narodowe mieści się przy pl. Powstańców Warszawy 5.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto