Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmca problemy ze wzrostem (ZDJĘCIA)

d
Widok na Chełmiec
Widok na Chełmiec fot. Polskapresse
Góry Wałbrzyskie. Ich wielką zaletą, szczególnie docenianą przez mieszkańców Wałbrzycha, a także Szczawna i Jedliny Zdroju, jest podmiejski charakter.

Nawet po dniu pracy czy nauki można wybrać się z miasta na 3-godzinny spacer i "w tych pięknych okolicznościach przyrody" być na jednym ze szczytów Korony Gór Polski. Mieszczuchy z innych stron kraju pękają z zazdrości. A jeszcze kilka lat temu obszar Gór Wałbrzyskich zagrożony był klęską ekologiczną. Dziś, po likwidacji większości kopalń, głównym polem ich eksploatacji jest turystyka.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

Na Góry Wałbrzyskie składają się z trzy główne pasma:
Masyw Trójgarbu (i Krąglaka) – z najwyższym Trójgarbem (779 m; zielony szlak z Boguszowa-Gorców, żółty ze Szczawna Zdroju i niebieski z Witkowa) oraz Bacówką pod Trójgarbem;
Masyw Chełmca – z jego wysokością (zielony szlak z Boguszowa-Gorców, niebieski ze Szczawna Zdroju i żółty z Wałbrzycha), stacją przekaźnikową, ogromnym krzyżem i z reguły nieczynną wieżą widokową (22 metry) na szczycie;
Góry Czarne - z Borową, znaną też jako Czarna (854 m; czerwony i niebieski szlak z Wałbrzycha oraz żółty z Wałbrzycha i Jedliny Zdroju).

CHEŁMIEC
Na tej wysokości zaczynają się problemy. Wejście na szczyt – szczególnie zieloną drogą krzyżową - jest lekkie, łatwe i przyjemne. Podobnie rzecz ma się z zejściem… Problem tkwi w samej wysokości. Dwa przewodniki, do których dotarliśmy, podają, że Chełmiec ma 851 metrów. Jeśli wierzyć mapom wydanym kilka i kilkanaście lat temu, to najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa (854 m n.p.m.). W świetle późniejszych badań trudno orzec, czy pod Wałbrzychem doszło do nieuzasadnionej przez naukowców detronizacji. W oparciu o nowsze dane Klub Zdobywców Korony Gór Polski informuje na oficjalnej stronie internetowej, że Chełmiec mierzy aż 869 metrów. I co robić? W góry, miły bracie – czeka Chełmiec, czeka Borowa na cię. Przyjmujemy, że ten pierwszy szczyt ma więcej niż 850 metrów i być może więcej niż ten drugi.

W 1888 r. na Chełmcu stanęła wieża widokowa, przypominająca ruiny zamku. Wałbrzyska grupa krótkofalowców, która ma obok swoją stację przekaźnikową, zadbała w 2003 r. o to, by zbytek nie legł w guzach. Od jesieni 2000 roku na zdobywcach Chełmca wrażenie robi także metalowa konstrukcja 45-metrowego krzyża, wieńczącego drogę krzyżową, która prowadzi na szczyt zielonym szlakiem ze stacji kolejowej w Boguszowie-Gorcach. Trasę tę polecamy również rowerzystom.

Zobacz też:
Maszkara, Rudnica i Lew - zobacz co kryje Hutniczy Grzbiet

*Lubomierz: Filmowe miasteczko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto