Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Browar Mieszczański: świetne wydarzenia z Łodzi ZOBACZ

Małgorzata Matuszewska
Browar Mieszczański gości Łódź
Browar Mieszczański gości Łódź Beata Ratuszniak
Browar Mieszczański zaprasza do niedzieli (16 lipca) na prezentację łódzkiej kultury, w ramach Koalicji Miast dla Kultury – projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Browar Mieszczański stał się miejscem prezentacji bogactwa łódzkiej kultury. W ramach Koalicji Miast dla Kultury, projektu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 do Wrocławia przyjeżdżają miasta, które przegrały walkę o tutuł ESK i pokazują swoją kulturę. Były już: Lublin, Poznań, Szczecin. Czas na Łódź. – Zimą w Łodzi pojawiły się billboardy „Odra czeka na Łódź”. Czujcie się, jak u siebie w domu – mówił podczas czwartkowego (14 lipca) otwarcia prezentacji w Browarze Mieszczańskim Krzysztof Maj, dyrektor ESK 2016. – Bądźcie gospodarzami i zostawcie porządek – uśmiechnął się. Łódzcy artyści przygotowali ponad 30 wydarzeń, które pokazywać będą do niedzieli. To m.in. wystawy, video-art, projekcje z łódzkiej Filmówki. Hasło prezentacji to „Łódź: tkana odnowa”. W dziejach Łodzi współżyły cztery kultury: polska, żydowska, niemiecka i rosyjska. Po wystawach w czwartek oprowadził przedstawiciel piątej – performer Człowiek Motyl. – Łódź to metafora człowieka z jego słabościami i wielkością – tłumaczy Konrad Dworakowski, dyrektor artystyczny prezentacji. – Miasto jest „w procesie”, a artyści pokażą, co w Łodzi powstaje – dodaje. A powstaje wiele. W piątek Michał M. Styś, architekt, koordynator i pomysłodawca projektu „OFF Piotrkowska”, wiceprezes zarządu OPG Property Professionals, z pochodzenia wrocławianin, opowiadał o rewitalizacji miasta. – Z pomocą m.in. artystów i animatorów kultury ożywiliśmy dawną fabrykę Ramischa, w której są teraz pracownie mody, designu, wydarzenia kulturalne. XIX-wieczna fabryka nie przeszła gruntownego remontu, ale drobne tak, dzięki czemu czytelnicy „National Geographic” uznali ją nowym, siódmym „Cudem Polski” – uśmiecha się. W sobotę w Browarze Mieszczańskim wystawy będą czynne od godz. 10 do północy. Można m.in. odsłonić samemu zdjęcia zabytków, ukryte pod piaskiem na stole. W godz. 12-18 trwać będzie dzień targowy (do kupienia m.in. łódzkie rajstopy). O godz. 20 zacznie się koncert zespołu L.Stadt i Chóru Łodzian z wideokomiksem (w reż. Konrada Dworakowskiego, wideokomiks powstał na podstawie rysunków Krzysztofa Ostrowskiego). W niedzielę Łódź zaprasza od godz. 10, a szczególnie polecam koncert „Piosenki do grania na nosie” (o godz. 15), z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi.
CZYTAJ PROGRAM
15 lipca, piątek
10:00-12:00 – Świetlice Artystyczne – Pocztówka z miasta Łódź – warsztat animacji i komiksu Krzysztofa Ostrowskiego
Krzysztof Ostrowski: Pocztówka z miasta Łódź
Termin realizacji: 14 – 15.07 / g. 10-12
Pocztówka z miasta Łódź to projekt z pogranicza komiksu i animacji. Uczestnicy będą mieli za zadanie ożywić wybrane łódzkie murale, co w przyczyni się do powstania unikalnej ruchomej pocztówki. Dzieci na przygotowanych wcześniej materiałach będą wykonywać rysunki, które zostaną sfotografowane poklatkowo w celu stworzenia finałowej animacji. Aktywne uczestnictwo pozwoli dzieciom na pozyskanie podstawowych wiadomości z zakresu komiksu i animacji, kreowania historii i konstrukcji sceny.
10:00-24:00 – łódzkie wystawy w Browarze Mieszczańskim
Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami / płyty chodnikowe stworzone przez duet robosexi z drobiazgów ofiarowanych przez mieszkańców i miłośników Łodzi. Artyści uwiecznią subiektywne narracje o mieście, scalą obrazy zapisane w oknach i murach przedwojennych kamienic, zabezpieczą cenne artefakty, przechowujące wspólne i osobiste historie. Zatopione w żywicy staną się niepowtarzalnym i trwałym śladem wizyty Łodzi we Wrocławiu.

Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi.
Wystawę współtworzą artyści m.in.: Justyna Bugajczyk, Dawid Furkot, Karolina Jabcoń, Weronika Jędrzejczak, Piotr Kotlicki, Robert Mainka, Alex Raczyński.

Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! / filmowy spacer po Łodzi z Łukaszem z Bałut / pokaz pięciu filmów.
Projekt inspirowany filmem Oj! Nie mogę się zatrzymać! z 1976 r., autorstwa urodzonego w Łodzi reżysera i operatora – Zbigniewa Rybczyńskiego. Łukasz z Bałut postanowił zrealizować współczesny portret o Łodzi, który ukaże zmiany, jakie zaszły tu przez lata na przykładzie pięciu, największych dzielnic: Śródmieścia, Widzewa, Górnej, Polesia i Bałut.

Geniusz Łodzi / otwarcie sali artystów
Geniusz Łodzi to żywe miejsce spotkań i prezentacji dorobku niezależnego środowiska twórców związanych z łódzką awangardą (m.in. Galerią Wschodnią, Muzeum Artystów, „Konstrukcją w Procesie”). Pokaz najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi po 1981 roku to okazja, by doświadczyć ducha miasta, poznać siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi przyczyniających się do utrwalenia mitu Łodzi jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Aleja Włókniarek / wernisaż wystawy audiowizualnej
Zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl opracowane przez Martę Madejską.

Muzyka tkana – powidoki / interaktywna instalacja audiowizualna Marcina Stańczyka
Z opowieści dziadka, mistrza tkackiego, o huku panującym w hali maszyn oraz inspirującej wizyty w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, powstał niezwykły, muzyczny projekt cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka. Współtwórcą instalacji jest Maciej Walczak. Muzyka tkana to rytmiczny, pulsujący „śpiew maszyn” osadzony w miejskiej liryce. Apoteoza ciężkiej pracy i czasu, kiedy Łódź była Wielką Fabryką. Zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta, które nigdy nie zasypiało. W koncepcji artysty najważniejszy pozostaje jednak człowiek, który nadaje tempo pracy tej wyjątkowej, muzycznej machinie.

10.00-17.00 – Serwis Fabryczny – rewitalizacja miast i partycypacja społeczna / swoje doświadczenia i problemy przedstawią podczas warsztatów specjaliści z Fabryki Sztuki / moderatorka: Hanna Gill-Piątek
Nie ma chyba banału, którego nie powiedziano by przez ostatnie dwa lata na temat rewitalizacji. Tymczasem głęboka naprawa miasta, które przeżywa głęboki kryzys, to nie tylko dokumenty, fundusze i wstęgi, ale konkretna praca ludzi nad zupełnie konkretnymi problemami. Warsztaty, które odbędą się we Wrocławiu, skupiają się właśnie na takim ujęciu rewitalizacji, stawiając na wymianę doświadczeń i osobistą perspektywę osób zaangażowanych w proces.
Cztery osoby przedstawią swoje doświadczenia i problemy związane z rozpoczynającą się w Łodzi rewitalizacją. Będą to krótkie prezentacje czterech zagadnień z różnych obszarów tematycznych związanych silnie z tym procesem: zmiana przez kulturę (Marcin Polak/Marta Pszonak), interwencja w przestrzeń (Marta Karbowiak/Bartek Zimny), problemy mieszkańców (Inga Kuźma/Paweł Ciołkowski), dziedzictwo i wizerunek (Jarek Ogrodowski/Ewa Boryczka).
Wrocław jest miastem, w którym rewitalizacja rozpoczęła się o wiele wcześniej niż w Łodzi. Bogate doświadczenia miasta są źródłem sukcesów, ale też jak w każdym pionierskim działaniu – porażek. Do warsztatu zaproszeni zostaną lokalni aktywiści, urzędnicy, mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, studenci i inni interesariusze. W drugiej części warsztatów będą oni podzieleni na 4 grupy, zgodnie z tematami prezentacji. Zamierzeniem wspólnej pracy jest częściowe odwrócenie ról – to gospodarze będący jednocześnie publicznością będą starali się rozwiązać dany problem lub podzielić się wypracowanym wcześniej rozwiązaniem.

13.00-18.30 – Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej – dzień 2
Podczas codziennych maratonów filmowych Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje ostatnich lat: dokumenty, animacje, fabuły. Oprócz dzieł pełnometrażowych, obejrzymy nagradzane etiudy m.in. docenione na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 Fajnie, że jesteś Jana Komasy, czy nominowaną do Oscara Męską sprawę Sławomira Fabickiego. Nie zabraknie czasu na dyskusje o współczesnym polskim kinie i emocjonujące spotkania z twórcami.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk
czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury
Termin realizacji: 14-16.07 / g. 16-18, 17.07, g. 10-12

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

Świetlice Artystyczne 1
czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury
Termin realizacji: 14-15.07 / g. 16-18
Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą?
Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

16.30 – Geniusz Łodzi – pokaz filmów Józefa Robakowskiego, Lecha Czołnowskiego i Magdaleny Olczyk w sali artystów
Geniusz Łodzi jest w założeniu miejscem spotkań i prezentacji historycznego i aktualnego dorobku niezależnego środowiska twórców naszego miasta. Kontekst prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast 2016, pozwala na pokazanie chociaż części najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi od 1981 roku. Zamierzony kontekst historyczny pokazu w formie archiwalnych dokumentacji, wydawnictw i filmów, pozwala na twórczą konfrontację nie tylko wybranych, miejskich środowisk, ale też ujawnienie unikalnych działań artystów i animatorów z Łodzi odbiorcom wydarzenia w Browarze Mieszczańskim. Surowa, fabryczna przestrzeń Browaru – tak „łódzka” w charakterze, idealnie sprzyja stworzeniu na czas tych kilku dni żywego miejsca wymiany myśli, idei, pomysłów i promocji łódzkich inicjatyw. Być może zaowocuje to stworzeniem w przyszłości wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych w Łodzi i Wrocławiu. Ten niewielki obszar Browaru skupi na swoim terenie również dokumenty działań łodzian, realizujących swoje projekty pokazujące genius loci Łodzi. To w końcu będzie rodzaj „łódzkiego” miejsca, gdzie od kuchni (bo i w założeniu będzie można tam coś wspólnie ugotować i zjeść) czuć będzie ducha Łodzi, siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi z tym związanych. Będzie o Łodzi i historycznie, i aktualnie.
Koordynator i koncepcja: Adam Klimczak
19:00 – Piosenki Łukasza z Bałut – koncert Łukasza Cieślaka / Browar Mieszczański, ul. Hubska 44

Łukasz z Bałut wprowadzi nas po nitce w gąszcz ulic, dzięki melodiom utkanym z historii podwórkowych.

19.00 – Historie podwórkowe Zespołu Łukasza z Bałut – po nitce w gąszcz ulic

20.30 – Derby. Białoczerwoni spektakl Teatru Chorea w reżyserii Tomasza Rodowicza / dziedziniec Browaru Mieszczańskiego, ul. Hubska 44.
Reżyseria: Tomasz Rodowicz
Tekst: Artur Grabowski
Asystent reżysera: Marta Rakowska
Muzyka: Tomasz Krzyżanowski
Choreografia: Adrian Bartczak, Elina Toneva
Scenografia: Tomasz Rodowicz, Kamila Turkowska
Plakat, foto, wykonanie scenografii: Kamila Turkowska
Kostiumy: Ewelina Malinka
Światło: Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Produkcja: Anna Raczkowska, Dominika Krzyżanowska (Fabryka Sztuki w
Łodzi)
OBSADA:
Narrator/dziennikarz: Jakub Krawczyk
Konrad/raper: Michał Jóźwik (PWSFTviT w Łodzi)
Ojciec Sebastiana/kibic/raper: Łukasz Bzura (Teatr Pinokio)
Prowodyr/raper: Piotr Osak (Teatr Pinokio)
Nikt: Michał Śliwa (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Cezary Kołacz (PWSFTviT w Łodzi)
Kibic/ świadek: Tomek Marczyński (PWSFTviT w Łodzi)
Policjant/Sędzia: Wojtek Lato (PWSFTviT w Łodzi)
Dziennikarka: Majka Justyna (Teatr CHOREA)
Student: Adam Biedrzycki (Teatr CHOREA)
Fanatyk: Adrian Bartczak (Teatr CHOREA)
Sebastian: Remigiusz Pilarczyk
Babcia: Marta Rakowska
Wnuczka: Joanna Kosiarkiewicz
Dziewczyny kibiców: Aleksandra Przesław (PWSFTviT w Łodzi), Diana Krupa (PWSFTviT w Łodzi), Marta Kaczmarek (Teatr CHOREA), Ewa Wróblewska (Teatr Pinokio w Łodzi)
Żydzi z Nowego Jorku: Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Michalina Jędrzejczak, Jacek Czapnik
Zadymiarze: Ewa Otomańska, Marta Kaczmarek, Remigiusz Pilarczyk
Chór kibiców: Elina Toneva, Milena Kranik, Joanna Kłos, Jacek Czapnik, Jacek Witych, Marcin Kobyliński, Anna Przybyt, Ola Szałek, Sandra Gierzek, Michalina Jędrzejrzak, Marta Kaczmarek, Elizabet Arai
22.30-23.30 – Tożsamość Łodzi – szamotanina czy nadzieja? – panel dyskusyjny / udział wezmą widzowie i zaproszeni goście (m.in. Marta Madejska, Inga B. Kuźma, Tomasz Rodowicz) / moderator: Mikołaj Mirowski
22.45 – Koncert zespołu 19 Wiosen / miejskie historie z Neo-Łodzi / punk rock | big-bit punk
Afterparty – DJ set Blumental / eletronic | house | disco | etno electro

TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

16 lipca, sobota
10:00-24:00 – łódzkie wystawy w Browarze Mieszczańskim
Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami / płyty chodnikowe stworzone przez duet robosexi z drobiazgów ofiarowanych przez mieszkańców i miłośników Łodzi. Artyści uwiecznią subiektywne narracje o mieście, scalą obrazy zapisane w oknach i murach przedwojennych kamienic, zabezpieczą cenne artefakty, przechowujące wspólne i osobiste historie. Zatopione w żywicy staną się niepowtarzalnym i trwałym śladem wizyty Łodzi we Wrocławiu.

Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi. Wystawę współtworzą artyści m.in.: Justyna Bugajczyk, Dawid Furkot, Karolina Jabcoń, Weronika Jędrzejczak, Piotr Kotlicki, Robert Mainka, Alex Raczyński.

Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! / filmowy spacer po Łodzi z Łukaszem z Bałut / pokaz pięciu filmów.

Projekt inspirowany filmem Oj! Nie mogę się zatrzymać! z 1976 r., autorstwa urodzonego w Łodzi, reżysera i operatora – Zbigniewa Rybczyńskiego. Łukasz z Bałut postanowił zrealizować współczesny portret o Łodzi, który ukaże zmiany, jakie zaszły tu przez lata na przykładzie pięciu, największych dzielnic: Śródmieścia, Widzewa, Górnej, Polesia i Bałut.

Geniusz Łodzi / otwarcie sali artystów

Geniusz Łodzi to żywe miejsce spotkań i prezentacji dorobku niezależnego środowiska twórców związanych z łódzką awangardą (m.in. Galerią Wschodnią, Muzeum Artystów, „Konstrukcją w Procesie”). Pokaz najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi po 1981 roku to okazja, by doświadczyć ducha miasta, poznać siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi przyczyniających się do utrwalenia mitu Łodzi jako centrum eksperymentalnego i progresywnego ruchu artystycznego.

Aleja Włókniarek / wernisaż wystawy audiowizualnej

Zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl opracowane przez Martę Madejską.

Muzyka tkana – powidoki / interaktywna instalacja audiowizualna Marcina Stańczyka

Z opowieści dziadka, mistrza tkackiego, o huku panującym w hali maszyn oraz inspirującej wizyty w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, powstał niezwykły, muzyczny projekt cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka. Współtwórcą instalacji jest Maciej Walczak. Muzyka tkana to rytmiczny, pulsujący „śpiew maszyn” osadzony w miejskiej liryce. Apoteoza ciężkiej pracy i czasu, kiedy Łódź była Wielką Fabryką. Zwiedzający usłyszą dźwięki dawnego miasta, które nigdy nie zasypiało. W koncepcji artysty najważniejszy pozostaje jednak człowiek, który nadaje tempo pracy tej wyjątkowej, muzycznej machinie.

11:00-13:00 Świetlice Artystyczne – Opowiem Ci o moim mieście – warsztat artystyczny Marcina Polaka

Marcin Polak: Opowiem Ci o moim mieście

Podczas łódzkiej prezentacji przeprowadzone zostaną warsztaty Opowiem Ci o moim mieście, w trakcie których na żywo stworzony zostanie najdłuższy obraz Wrocławia. Zaproszone dzieci przygotują rysunki i kolaże tworzące opowieść o mieście. To krok do świadomego myślenia o miejscu – mieście zamieszkania. Działanie to zaowocuje wzrostem świadomości dotyczącej najbliższego otoczenia oraz pozyskaniem i rozwinięciem umiejętności wypowiedzenia się za pomocą różnych środków wyrazu.

11.00 – Młodzi gniewni. O ścieżkach kariery absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi / panel dyskusyjny

Świat filmowy jest niezwykle ekscytujący. Wielu młodych ludzi wiąże z nim nadzieję na wymarzoną karierę. Przystankiem początkowym w długiej podróży jest Szkoła Filmowa. Otrzymanie biletu na tę podróż oznacza jedyną w swoim rodzaju „jazdę bez trzymanki”, która przygotować ma studenta do stawienia czoła wszystkim wyzwaniom. Podczas panelu dyskusyjnego przedstawione zostaną ścieżki kariery absolwentów, którzy mają już za sobą przystanek końcowy przygody w Szkole Filmowej w Łodzi, a dziś sami wytyczają drogę w profesjonalnej działalności twórczej. Filmowcy opowiedzą o swoich największych przeżyciach z czasów studenckich, punktach zwrotnych w karierze, chwilach euforii i zwątpienia, o swoich mentorach i doradcach, a także konfrontacji z rzeczywistością branży filmowej. Jak zmienia się definicja sukcesu w zależności od perspektywy studenta i profesjonalisty? Co oferuje Szkoła Filmowa w Łodzi, czego nie sposób doświadczyć nigdzie indziej?

12.00-18.00 – MADE IN LDZ – dzień targowy / showroomy m.in. rezydentów łódzkiego Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki

Bagabaga * WEE * Khategat * Gra-fika * 550 stopni studio * Aleksandra Richert * maya.mi * Łódzka Rajtuza * nieMAPA

13.00-18.30 – Kino Łódzkiej Szkoły Filmowej – dzień 3

Podczas codziennych maratonów filmowych Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje ostatnich lat: dokumenty, animacje, fabuły. Oprócz dzieł pełnometrażowych, obejrzymy nagradzane etiudy m.in. docenione na Festiwalu Filmowym w Cannes 2004 Fajnie, że jesteś Jana Komasy, czy nominowaną do Oscara Męską sprawę Sławomira Fabickiego. Nie zabraknie czasu na dyskusje o współczesnym polskim kinie i emocjonujące spotkania z twórcami.

Pokazy etiud (od g. 13:00, 15:00) i filmów pełnometrażowych powstałych po 2005 roku w Łodzi o 17:00.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

czerwiec-lipiec – Świetlice Artystyczne to projekt Fundacji Działania, którego celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 6 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Zapisy na warsztaty Świetlic Artystycznych od 4.07 pod adresem e-mail: [email protected]

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury

Czy kształty, faktura i barwy architektury miasta mogą kojarzyć się z dźwiękami, ich wysokością, rytmiką, natężeniem czy brzmieniem? Czy architektura może być partyturą? Wyodrębnimy w architekturze fragmenty i obrysujemy tak, żeby tworzyły spójną całość. Będą to nasze architektoniczne partytury muzyczne. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką gry na prostych instrumentach typu kazu. Nauczą się na nich grać i naśladować dźwięki otoczenia, życia codziennego, kojarzone z miejscem, w którym przebywają. Poznają podstawowe elementy kompozycji muzycznej i rodzaje partytur.

16.00-18.00 Świetlice Artystyczne – Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / prowadzenie: Kuba Krzewiński

Świetlice Artystyczne 3
Kuba Krzewiński: Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / Browar Mieszczański

Wspólne muzykowanie i nawiązywanie dialogu poprzez sztukę. Inspiracją dla warsztatów jest Bożenka, łódzka artystka, muza, instrument, 25-metrowa rura hydrauliczna.

17.00 – Piosenki do grania na nosie / Wóz Metafizyczny (mobilna scena Teatru Pinokio w Łodzi) na rogu wrocławskiego Rynku, ulicy Oławskiej i Świdnickiej / mini-koncert punkowych i rockowych piosenek dla całej rodziny z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi / kompozycje Piotra Klimka do tekstów Konrada Dworakowskiego. Czas trwania: 30 minut

Teksty: Konrad Dworakowski
Muzyka: Piotr Klimek
Przez nos śpiewają: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Małgorzata Krawczenko, Łukasz Bzura, Olek Różanek
Na nosie grają: Konrad Dworakowski, Piotr Klimek, Łukasz Batko, Paweł Jabłoński, Piotr Osak, Tomasz Nawrocki
Spektakl złożony z rockowych piosenek na żywo powstał z myślą urozmaicenia dzieciom wizyty w teatrze. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) przebrani za bohaterów z różnych spektakli razem z zespołem tworzą na scenie obraz bajkowy. Piosenki pochodzące z takich spektakli jak: Pinokio, Pippi Pończoszanka, Czarnoksiężnik Oz czy Ach, jak cudowna jest Panama, zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. Entuzjazm i gorące przyjęcie, jakim cieszy się koncert spowodowały wydanie płyty z piosenkami.

18.00 – Geniusz Łodzi – Spotkanie z Marią Waśko – założycielką Międzynarodowego Muzeum Artystów
Geniusz Łodzi jest w założeniu miejscem spotkań i prezentacji historycznego i aktualnego dorobku niezależnego środowiska twórców naszego miasta. Kontekst prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast 2016, pozwala na pokazanie chociaż części najciekawszych zjawisk kulturowych, artystycznych i społecznych, powstałych w Łodzi od 1981 roku. Zamierzony kontekst historyczny pokazu w formie archiwalnych dokumentacji, wydawnictw i filmów, pozwala na twórczą konfrontację nie tylko wybranych, miejskich środowisk, ale też ujawnienie unikalnych działań artystów i animatorów z Łodzi odbiorcom wydarzenia w Browarze Mieszczańskim. Surowa, fabryczna przestrzeń Browaru – tak „łódzka” w charakterze, idealnie sprzyja stworzeniu na czas tych kilku dni żywego miejsca wymiany myśli, idei, pomysłów i promocji łódzkich inicjatyw. Być może zaowocuje to stworzeniem w przyszłości wspólnych projektów artystycznych, kulturalnych w Łodzi i Wrocławiu. Ten niewielki obszar Browaru skupi na swoim terenie również dokumenty działań łodzian, realizujących swoje projekty pokazujące genius loci Łodzi. To w końcu będzie rodzaj „łódzkiego” miejsca, gdzie od kuchni (bo i w założeniu będzie można tam coś wspólnie ugotować i zjeść) czuć będzie ducha Łodzi, siłę lokalnej tradycji ruchu neoawangardy i ludzi z tym związanych. Będzie o Łodzi i historycznie, i aktualnie.
Koordynator i koncepcja: Adam Klimczak
20.00 – L.Story – koncert zespołu L.Stadt oraz Chóru Łodzian z wideokomiksem / reż. Konrad Dworakowski / wideokomiks na podstawie rysunków Krzysztofa Ostrowskiego
22.00 – Koncert zespołu Elektryczny Węgorz / rymowana opowieść o muzycznym szaleństwie / elektro | alternatywa

22.00 – Koncert zespołu Elektryczny Węgorz / rymowana opowieść o muzycznym szaleństwie / elektro | alternatywa
TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

17 lipca, niedziela
10:00-12:00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

Aleksandra Chciuk: Partytury z architektury
10:00-12:00 Świetlice Artystyczne – Partytury z architektury – warsztat spacerowy Aleksandry Chciuk

10.00-12.00 Świetlice Artystyczne – Warsztaty dźwiękowe z Rurą Bożenką / prowadzenie: Kuba Krzewiński
Wspólne muzykowanie i nawiązywanie dialogu poprzez sztukę. Inspiracją dla warsztatów jest Bożenka, łódzka artystka, muza, instrument, 25-metrowa rura hydrauliczna.

10.00-16.00 – Family Day z Teatrem Pinokio w Łodzi / warsztaty, animacje, happening dla aktywnych, świadomych rodziców i ich dzieciaków / Dziedziniec Browaru Mieszczański, ul. Hubska 44

10.00/11.00/12.00 – etiuda Teatru Pinokio w Łodzi Re-animacja w reżyserii Konrada Dworakowskiego / Wóz Metafizyczny na dziedzińcu Browaru Mieszczańskiego

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania w Barbarze, ul. Świdnicka 8c, Wrocław.

11:00-13:00 Świetlice Artystyczne – Opowiem Ci o moim mieście – warsztat artystyczny Marcina Polaka

Marcin Polak: Opowiem Ci o moim mieście
15.00 – Piosenki do grania na nosie / koncert punkowych i rockowych piosenek dla całej rodziny z repertuaru Teatru Pinokio w Łodzi / kompozycje Piotra Klimka do tekstów Konrada Dworakowskiego / Wóz Metafizyczny na dziedzińcu Browaru Mieszczańskiego. Czas trwania: 60 minut

Teksty: Konrad Dworakowski
Muzyka: Piotr Klimek
Przez nos śpiewają: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Małgorzata Krawczenko, Łukasz Bzura, Olek Różanek
Na nosie grają: Konrad Dworakowski, Piotr Klimek, Łukasz Batko, Paweł Jabłoński, Piotr Osak
Spektakl złożony z rockowych piosenek na żywo powstał z myślą urozmaicenia dzieciom wizyty w teatrze. Charyzmatyczni wokaliści (aktorzy Teatru Pinokio) przebrani za bohaterów z różnych spektakli razem z zespołem tworzą na scenie obraz bajkowy. Piosenki pochodzące z takich spektakli jak: Pinokio, Pippi Pończoszanka, Czarnoksiężnik Oz czy Ach, jak cudowna jest Panama, zabierają nas w świat dziecięcych myśli, marzeń i sekretów. Entuzjazm i gorące przyjęcie, jakim cieszy się koncert spowodowały wydanie płyty z piosenkami.
TKALNIA RELAKSU / Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto