Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brońmy kresek i ogonków! Polscy artyści śpiewają bez polskich znaków (POSŁUCHAJ)

Redakcja Nasze Miasto
Magda Wójcik z zespołu Goya równiez postanowiła przyłączyć się do akcji
Magda Wójcik z zespołu Goya równiez postanowiła przyłączyć się do akcji fot. Rafał Nowak
Z najnowszych badań wynika, że aż 63 proc. z nas ma w nosie język polski. Dlatego warto pamiętać, że każdym wysłanym esemesem, który pozbawiony jest polskich ogonków i kreseczek kaleczymy ojczystą mowę.

Język polski ewoluuje. Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter. Im częściej będziemy pisać esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że "ąści" szybko z naszego języka znikną - alarmuje prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio ankiet, aż 63 proc. Polaków nie zawsze dba o poprawność językową swoich wypowiedzi ustnych, a co druga osoba nie przykłada wagi do tego jak pisze. Właśnie z tego powodu dziś rusza kampania "Język polski jest ą-ę", nad którą patronat objęła Rada Języka Polskiego, a wsparcia udzielił jej Jerzy Bralczyk oraz popularni polscy artyści.

- Nie ukrywam, sam nie zawsze wysyłam mejle z polskimi znakami. Czasami stosuję też skróty, np. "pzdr". Pozwalam sobie na to jednak tylko w tych krótszych i mniej formalnych wiadomościach. Mam wiedzę, że nie powinienem. Jeśli chodzi o esemesy, rzeczywiście, kiedy jesteśmy w pośpiechu, łatwiej jest napisać wiadomość bez użycia polskich znaków. Ja na przykład korzystam z platformy T9, czyli słownika, który automatycznie po wpisaniu kilku pierwszych liter podpowiada mi słowa z użyciem "ą" i "ę" - mówi Krzysztof KASA Kasowski.

- W związku z tym, że zajmuję się pisaniem tekstów do piosenek, zawsze zwracałam uwagę na poprawną pisownię i używanie w prawidłowy sposób polskiego języka, który bywa trudny, ale jednocześnie jest tak bogaty. Pisząc esemesy czy mejle, zwracam uwagę na znaki, właściwie weszło mi to w krew. Zauważam jednak, że bardzo dużo osób pomija polskie znaki, myślę, że czasami jest to kwestia pewnego ułatwiania sobie pisania i nieznacznego zaoszczędzenia czasu - mówi Magda Wójcik z zespołu Goya.

W ramach akcji artyści nagrali piosenkę "Tylko mnie kochaj" bez polskich znaków. Jak się okazało, było to spore wyzwanie wymagające skupienia się na dykcji. Bo przecież język bez "ą" i "ę" nie brzmi jak polski.
- Pokazało to, jak istotne są polskie znaki i jak ich brak zmienia brzmienie i sens wyrazów - mówi Magda Wójcik.

Z przeprowadzonych badan, wynika, ze co piaty Polak nie uzywa kresek i ogonkow, bo nie widzi takiej potrzeby. A ponad polowa ankietowanych nie stosuje ich ze wzgledow logistycznych, bo - jak twierdza - bez ogonkow wiadomosci pisze sie... latwiej.

Czy wy takze nie uzywacie polskich znakow, zeby bylo szybciej? Czy takze uwazacie, ze pisownia nie ma znaczenia? Jak wam sie czyta ten akapit tekstu? My, bez polskich znakow, napisalismy go z trudem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto