Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival 2011: Blind Note, czyli koncert w ciemnościach [foto]

moon
moon
Brave Festival 2011: Blind Note
Brave Festival 2011: Blind Note moon
Podczas koncertu Blind Note wszyscy stali się niewidomi.


Wrocław: Brave Festival 2011 [program, bilety]

3 lipca w Teatrze Polskim niezwykły koncert międzynarodowego zespołu Blind Note pozwolił doświadczyć mieszankę wielokulturowych dźwięków z perspektywy osób niewidomych.

Szacuje się, że na świecie żyje obecnie ok. 37 mln niewidomych lub niedowidzących osób. Aż 90proc.  z nich pochodzi z krajów rozwijających się, w których ludzie wciąż egzystują w warunkach trudnych do wyobrażenia człowiekowi Zachodu. Tymczasem okazuje się, że większości z tych niepełnosprawności można by zapobiec, gdyby tylko umożliwić chorym dostęp do podstawowych środków medycznych.

Podczas koncertu Blind Note wszyscy stają się niewidomi. Gdy wokół zapadają całkowite ciemności, zmysł słuchu wyostrza się i uwrażliwia na każdy pojedynczy dźwięk. Artyści zabierają publiczność w muzyczną podróż wiodącą przez kilka kontynentów, egzotyczne instrumenty takie jak oud, saz czy duduk tworzą klimat dalekich krain.

Śpiew Talike Gelle, jedynej kobiety w zespole, przenosi nas na Madagaskar, rozumiemy przekazywane przez nią emocje, mimo że nie znamy słów. Powoli zaczynamy widzieć punktowo. Początkowo jedynie niewyraźne jasne plamy, z których wyłania się zarys instrumentów chociaż sylwetki ludzkie nadal toną w ciemności. Oszczędne światło stopniowo powraca publiczności wzrok.

Występującą w ciemnościach grupę Blind Note tworzą Karim Baggili (Belgia), Talike Gelle (Madagaskar), Osvaldo Hernandez (Meksyk), Malick Pathe Sow (Senegal), Vardan Hovanissian (Armenia) i Emre Gültekin (Turcja). Zespół wspiera organizację charytatywną Light for World (Światło dla świata) powstałą dzięki współpracy organizacji pozarządowych i zajmującą się międzynarodową pomocą dla osób niewidomych i niedowidzących.

Instytucja niesie pomoc ośrodkom w wybranych sześciu priorytetowych dla akcji krajach Afryki: Burkinie Faso, Etiopii, Kongu, Mozambiku, Rwandzie i Sudanie Południowym. W projekcie Light for World na zasadzie partnerstwa uczestniczą również państwa takie jak Boliwia, Kenia, Pakistan, Uganda czy Bośnia i Hercegowina.

Program ochrony wzroku obejmuje nie tylko leczenie chorób oczu i zapobieganie rozwojowi ślepoty, opiekę nad chorymi i ich rehabilitacją, ale kładzie też nacisk na właściwą edukację zdrowotną, pomoc dla najuboższych i integrację niepełnosprawnych dzieci ze zdrowymi. Light for World metaforyczne niesie światło dla życia poprzez poprawę jego jakości, uświadamia ludziom istnienie niezbywalnych praw człowieka oraz konieczność kształcenia się i w efekcie poprawy bytu.


Czytaj też:

**

**

Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto