18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bielsku-Białej, czyli kiedy coś się zgubi

Łukasz Klimaniec
Znalezione rzeczy można zanieść do Biura Rzeczy Znalezionych w Bielsku-Białej. Ale gdzie ono w ogóle jest? I co można przynieść? Radio, dokument, prawo jazdy. Czego nie przyjmą? Amunicji, śmieci...

Gdzie w Bielsku-Białej znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych? - zagadnął mnie jeden Czytelników Dziennika Zachodniego. Wystarczyła chwila szperania w internecie, by dowiedzieć się, że Biuro Rzeczy Znalezionych prowadzi Wydział Organizacji i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej (Pl. Ratuszowy 1, pok. nr 6).

Czy takie biuro to przeżytek? Niekoniecznie. Jeden popularnych kanałów telewizyjnych dla dzieci serwuje aktualnie najmłodszym program o sympatycznej kózce Meme, która mieszkając w Biurze Rzeczy Znalezionych poznaje różne przysłowia przy okazji wizyt osób szukających swojej zguby.

A jak jest w Bielsku-Białej? Magazyny Biura Rzeczy Znalezionych znajdują się w piwnicach bielskiego ratusza. Rzeczy znalezionych jest niewiele. Mało kto przychodzi również, żeby coś zgłosić.
- Do Biura Rzeczy Znalezionych najczęściej zgłasza się policja i straż miejska z wnioskami o przyjęcie różnych rzeczy, najczęściej telefonów komórkowych i rowerów, których na stanie magazynu biura jest najwięcej - przyznają urzędnicy zajmujący się Biurem Rzeczy Znalezionych.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie te przedmioty mogą być przyjęte - większość z nich albo nie przedstawia żadnej wartości, albo okoliczności i miejsce ich znalezienia wskazują, że zostały po prostu porzucone, bo ktoś chciał się ich pozbyć. A to w świetle obowiązującego prawa stanowi podstawę odmowy ich przyjęcia i poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru. Ale...

KLIKNIJ PONIŻEJ I CZYTAJ CZĘŚĆ DRUGĄ

Warto wiedzieć, że do Biura Rzeczy Znalezionych nie zostaną przyjęte rzeczy znalezione w budynkach publicznych (innych niż budynki Urzędu Miejskiego) lub innych pomieszczeniach otwartych dla publiczności oraz w środkach transportu publicznego. W takiej sytuacji znalazca zobowiązany jest wówczas oddać zarządcy budynku lub pomieszczenia albo zarządcy środka transportu publicznego.

Jeśli znajdziemy paszport (lub inne dokumenty podróży) powinniśmy go oddać do Biura Paszportowego. Z kolei w przypadku znalezienia sprzętu i ekwipunku wojskowego oraz dokumentów wojskowych, broni, albo amunicji, należy zgłosić ten fakt policji w najbliższej jednostce.

Jednak już znalezienie dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych, czy też pozwolenia czasowego należy zgłosić za pośrednictwem Biura Rzeczy Znalezionych lub bezpośrednio do wskazanych komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego, takich jak Wydział Spraw Obywatelskich lub Wydział Komunikacji.

Osoby oddające znalezione rzeczy do biura zwykle wypełniają krótki formularz, który jest potwierdzeniem ich przyjęcia.

Z kolei osoby poszukujące rzeczy zgubionej i zgłaszające się po odbiór do Biura Rzeczy Znalezionych muszą określić jaka rzecz została zgubiona, opisać ją i jej charakterystyczny wygląd bądź znaki szczególne. Należy też przedstawić dowody stwierdzające prawo własności zgubionej rzeczy (np. dowód zakupu, numery seryjne, własne oznaczenie bądź opis widocznych śladów zużycia). Słowem, kto szuka, ten znajdzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto