Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej transgranicznych połączeń kolejowych. Co z trasą Zielona Góra-Gubin-Cottbus?

Łukasz Koleśnik
(Od lewej) Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski, członek zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz premier landu Brandenburiga, Dr Dietmar Woidke odpowiadali na pytania dziennikarzy podczas konferencji w Guben.
(Od lewej) Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego Michał Iwanowski, członek zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak oraz premier landu Brandenburiga, Dr Dietmar Woidke odpowiadali na pytania dziennikarzy podczas konferencji w Guben. Łukasz Koleśnik
W miniony wtorek (22 maja) w urzędzie miasta Guben odbyło się spotkanie władz Landu Brandenburgia z zarządem województwa lubuskiego. Omawiane było kilka tematów, najważniejszym jednak były transgraniczne połączenia kolejowe.

Przed urzędem miasta w Guben spotkały się najważniejsze osobistości z władz Brandenburgii oraz województwa lubuskiego. Zabrakło jedynie marszałek Elżbiety Anny Polak, która z prywatnych powodów musiała w ostatniej chwili odwołać wizytę. Na miejscu zastąpił ją Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu woj. lubuskiego.
Spotkanie robocze trwało blisko 2,5 godziny. Dyskusja dotyczyła trzech głównych tematów: transgranicznych połączeń kolejowych, współpracy polsko-niemieckiej w ramach programu Interreg oraz ochrony zdrowia.
Podczas spotkania najwięcej słów poświęcono liniom kolejowym.
- Ogólnie nie było jeszcze takiego spotkania, podczas których przyglądalibyśmy się wspólnie wszystkim działaniom transgranicznym - przyznał T. Jędrzejczak. - Podjęliśmy kilka zobowiązań, które są istotne nie tylko dla rozwoju naszego regionu, ale i współpracy z landem Brandenburgia.

Sporo tych zobowiązań dotyczy wspomnianej kolei, m.in. dyskutowano o połączeniach kolejowych obu lubuskich stolic z Berlinem. W marcu 2016 roku uruchomiono długo oczekiwane, zarówno przez mieszkańców Lubuskiego jak również Brandenburgii, bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Gorzowem Wlkp. a Berlinem. Pociąg do Berlina odjeżdża w dniu robocze we wczesnych godzinach porannych i wraca po południu, gdyż na takie połączenie było największe zapotrzebowanie po polskiej stronie. Z punktu widzenia całego regionu niezwykle istotna jest kwestia połączenia obu stolic województwa z Berlinem, dlatego w kwietniu 2016 r. uruchomiono pociąg z Zielonej Góry do Berlina. Od przyszłego rozkładu jazdy PKP Intercity uruchomi bezpośredni pociąg relacji Berlin - Zielona Góra - Wrocław - Budapeszt/Wiedeń.

- Po polskiej stronie powstaje koncepcja oraz studium wykonalności elektryfikacji linii kolejowej Piła-Krzyż-Gorzów Wlkp.-Kostrzyn - wymieniał T. Jędrzejczak. - W pierwszym etapie będziemy modernizować linię kolejową na odcinku pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim i Krzyżem. Do tego w Kostrzynie ma powstać most kolejowy.
Zwiększyć ma się również liczba połączeń na linii Zielona Góra-Frankfurt-Berlin. Utrzymane zostanie również połączenie z Wrocławiem.

A co z Gubinem? Również ogólnikowo odniesiono się do tematu połączenia kolejowego w mieście przygranicznym. - W planach jest remont linii Czerwieńsk-Gubin, ale dużo tutaj zależy od tego jakie będziemy mieli dostępne środki - mówi członek zarządu województwa.
Na ogólnikach i planach się skończyło. Jak podkreślił premier landu Brandenburiga, Dr Dietmar Woidke, rozmowy na temat połączeń kolejowych będą kontynuowane podczas polsko-niemieckiego "szczytu kolejowego", który odbędzie się 11 czerwca w Poczdamie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto