Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą opowiadać na Festiwalu Opowiadania (PROGRAM)

Małgorzata Matuszewska
Andrzej Stasiuk będzie gościć w Teatrze Współczesnym
Andrzej Stasiuk będzie gościć w Teatrze Współczesnym Piotr Krzyżanowski
8. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania potrwa od 2 do 6 października w kilku miejscach miasta.

Impreza nie polega tylko na słuchaniu czytających autorów. Kilka lat temu wymyśliła ją Olga Tokarczuk, dziś organizacją zajmuje się Marcin Hamkało.

Festiwal znakomicie ilustruje promocyjne hasło Wrocławia - miasta spotkań. Jest po prostu spotkaniem pisarzy różnych narodowości piszących nie tylko w różnych językach, ale w różnym stylu, tworzących rozmaite klimaty i nastroje. Pisarze czytają opowiadania w językach oryginalnych, a na ekranie wyświetlane jest tłumaczenie w języku polskim. To oczywiście także spotkanie z czytelnikiem, jednak nie tylko takim, który spędza jesienne wieczory nad tomem. Literatura oddziałuje na inne dziedziny sztuki, jak np. film, więc filmowe projekcje stały się nieodłączną częścią festiwalu.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU OPOWIADANIA
Co roku organizatorzy zapraszają nowych autorów i za każdym razem prezentują ich oraz ich twórczość w miejscu o innym charakterze. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest pytanie: "Po co komu rewolucje?" nurtujące kolejne pokolenia nie tylko czytelników. Przyjadą pisarze z Polski, Czech, Irlandii, Rumunii i Hiszpanii. Wśród nich będzie okazja do spotkania z Nataszą Goerke, prozaiczką i poetką, publikującą w polskiej i niemieckiej prasie, nazywaną mistrzynią małych form. Goerke napisała m.in. "Fractale", "Księgę pasztetów", "Pożegnania plazmy" oraz "47 na odlew". Za tę ostatnią była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE.

Fanów duetu muzycznego Indigo Tree ucieszy obecność Filipa Zawady, performera, poety, muzyka, fotografa, autora świetnego debiutu prozatorskiego "Psy pociągowe". W czasie festiwalu organizowany jest konkurs na najlepszy przekład. W tym roku pierwszą nagrodę i tysiąc złotych dostanie Maria Gierczak, drugą (500 zł) - Alina Asperska-Prowse . Laureaci pierwszej i drugiej nagrody przełożyli opowiadanie Colma Toibina, który także będzie gościem Festiwalu Opowiadania. Trzecią nagrodę (250 zł) otrzyma - Izabela Bolanowska za przekład opowiadania Valerii Parrelli. Wręczenie nagród odbędzie się w środę o godz. 17 w Muzeum Współczesnym przy pl. Strzegomskim.

Tradycyjnie została wydana festiwalowa antologia. Natasza Goerke, Marta Mizuro i Marcin Hamkało zredagowali opowiadania finalistów konkursu na najlepszą krótką formę.

Od 3 do 16 października w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę Kamy Sokolnickiej "Dawno zilustrowane". Autorka zaprasza widza do dyskusji z tradycją dwudziestowiecznej awangardy literackiej, tworząc kolaże z fragmentów skojarzeń, odniesień literackich.

W Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie można obejrzeć m.in. film "Pojedynek" - ekranizację Josepha Conrada w reż. Ridleya Scotta. Seanse filmowe zaczynają się o godz. 20, bilety po 8 zł. Na inne wydarzenia wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto