Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badanie nasienia - jak przebiega?

abcZdrowie.pl
by craigCloutier
Badanie spermy jest ważnym elementem diagnozowania niepłodności. Jakie są jego etapy?

Jednym z podstawowych badań w diagnostyce i leczeniu niepłodności męskiej jest badanie nasienia. Polega ono na ocenie jakości plemników, a dokładniej ich budowy, ruchliwości oraz ilości w ejakulacie. Badanie nasienia pozwala również na określenie czasu upłynnienia ejakulatu, wykrycie nieprawidłowego pH spermy i ustalenie ilości fruktozy oraz białych krwinek w nasieniu, czyli czynników, które mogą powodować niepłodność u mężczyzn. Kolejnym elementem badania jest posiew nasienia, wykrywający grzyby, bakterie oraz inne mikroorganizmy, które także mogą obniżać jakość spermy i zdolność mężczyzny do zapłodnienia partnerki.

Przebieg badania nasienia

Jak wyjaśnia urolog Wiesław Mahaczek, „badaniu nasienia należy się poddać w przypadku braku potomstwa, aby sprawdzić swoją płodność lub gdy się chce oddać nasienie do banku komórek rozrodczych. Posiew z nasienia wykonuje się w podejrzeniu zapalenia jąder, pęcherzyków nasiennych i prostaty”. Aby wyniki badania były wiarygodne, należy się do niego przygotować, zachowując wstrzemięźliwość seksualną przez trzy dni poprzedzające pobranie materiału. W tym czasie wskazane jest odstawienie używek, ziół, leków (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) oraz suplementów diety.

Pobranie nasienia do badania powinno poprzedzać staranne umycie członka oraz rąk. Mężczyzna powinien doprowadzić się podczas masturbacji do orgazmu i skierować wytrysk do wyjałowionego pojemnika. Następnie powinien wciągnąć próbkę nasienia do strzykawki i w ciągu dwóch godzin dostarczyć materiał do laboratorium.

Co oznaczają wyniki badania nasienia?

„Interpretacja wyniku badania seminologicznego w skrócie przedstawia się następująco: prawidłowa objętość całkowita ejakulatu powinna wynosić powyżej 1,5 ml, minimalna liczba plemników to 15 mln w 1ml oraz minimum 40 mln w całym ejakulacie. Co najmniej 50% plemników powinno wykazywać ruch postępowy, ale co najmniej 25% ruch typu A, czyli szybki postępowy. Plemniki o budowie prawidłowej powinny stanowić minimum 15% wszystkich plemników” ‒ wylicza urolog. „W celu dokładnej interpretacji proponuję wizytę u urologa” ‒ dodaje lekarz.

Prawidłowy czas upłynnienia nasienia wynosi 20-30 minut, natomiast pH ejakulatu powinno mieścić się w przedziale 7,2-8. Sperma nie powinna zawierać białych krwinek.

Jeśli posiew nasienia wykazał obecność grzybów, bakterii lub innych mikroorganizmów, konieczne jest wykonanie tak zwanego antybiogramu, czyli badania, które wykazuje, jakie środki farmakologiczne będą skuteczne w walce z wykrytymi drobnoustrojami.

Dlaczego warto badać nasienie?

Badanie jakości spermy jest dla wielu mężczyzn stresującym doświadczeniem. Mimo iż samo badanie nie jest bolesne i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem dla pacjenta, świadomość bycia ocenianym pod względem „męskości” jest stosunkowo trudna do zaakceptowania. Poddanie się badaniu seminologicznemu bywa jednak konieczne, zwłaszcza gdy mężczyzna i jego partnerka od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, a badania nie wykazały u kobiety schorzeń ani stanów uniemożliwiających zajście w ciążę.

Badanie nasienia to jedno z podstawowych badań w diagnostyce niepłodności, choć ma ono również szersze zastosowanie – pozwala na wykrycie niektórych schorzeń układu płciowego oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Tym samym badanie spermy sprzyja szybkiemu wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Dla wielu mężczyzn badanie nasienia jest źródłem stresu, wewnętrzne opory warto jednak przełamać i sprawdzić, czy problemy z poczęciem dziecka są związane z jakością plemników.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto