Wrocławianka Elwira Kaśków w autobusie z pl Wrocławianka Elwira Kaśków w autobusie z pl

Wrocławianka Elwira Kaśków w autobusie z pl. Grunwaldzkiego na Podwale używa wachlarza, bo nie ma w nim klimatyzacji fot. Tomasz Hołod

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do Wrocławia jadą klimatyzowane autobusy. Do 2012 ma być ich ponad sto Zaledwie 33, ale lepsze to niż nic. Wreszcie we Wrocławiu pojawią się autobusy z klimatyzacją. Pojedziemy nimi od przyszłego tygodnia.

Do Wrocławia jadą klimatyzowane autobusy. Do 2012 ma być ich ponad sto


Zaledwie 33, ale lepsze to niż nic. Wreszcie we Wrocławiu pojawią się autobusy z klimatyzacją. Pojedziemy nimi od przyszłego tygodnia. Firma EvoBus Polska, która zajmowała się dostawą do Wrocławia stu autobusów mercedes citaro właśnie kończy przygotowania ostatniej transzy taboru.
W odróżnieniu od tych, które już po mieście jeżdżą te będą mieć klimatyzację w całym pojeździe, a nie tylko w kabinie kierowcy. Robotnicy skończyli już montować w nich klimatyzatory i uszczelniać izolatorami ściany. Jak tłumaczy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji we Wrocławiu zdecydowali się zmienić zamówienie i doposażyć tabor w klimatyzację, żeby ulżyć mieszkańcom.

- Klimatyzację będziemy włączać we wszystkie ciepłe dni. Nie chcemy ustalać konkretnej temperatury powietrza, od której ją uruchomimy, bo 25 stopni w duszny dzień, nie jest równe odczuciom w tej samej temperatury w dzień wietrzny, ale na pewno pasażerowie nie będą odczuwać już upałów w środku nowych pojazdów - mówi Witold Turzański, prezes MPK.

Autobus kształtem nie wiele będzie się różnił od tych mercedesów, które teraz jeżdżą po Wrocławiu. Na dachu będzie miał tylko zamontowaną instalacje klimatyzacji, a w środku nawiewy. Nowe mercedesy zastąpią wysłużone ikarusy. MPK pozbędzie się 30 najstarszych do końca miesiąca. Mercedesy trafią do zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej.
- Klimatyzowany tabor może pojawić się na linii: 107, 612, 113, 122, 125, 126, 127, 134, 136, 400, 409 - wylicza Iwona Czarnacka, rzecznik prasowa MPK.
Klimatyzacja najbardziej cieszy stałych pasażerów.
- To cudowna wiadomość. Teraz jest nie do zniesienia. W piątek przy 30 stopniach na dworze w autobusie było jeszcze cieplej. Z ludzi lał się pot - opowiada Elwira Kaśków, która codziennie jeździ komunikacją miejską do pracy.
Takie udogodnienia, pierwszy w Polsce wprowadził Gdańsk. Teraz klimatyzację mają też w Krakowie, Poznaniu, czy Warszawie.
- U nas klimatyzację włączamy powyżej temperatury 25 stopni Celsjusza. Sprawdza się bardzo dobrze i mówię to, jako zwykły pasażer. Szacujemy, że przy włączonej klimatyzacji zużycie paliwa jest większe o około 20 procent - mówi Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie.
W mieście Kraka jest teraz 60 klimatyzowanych autobusów. W 2011 pojawią się też takie tramwaje.
Wrocławskie MPK szykuje się też do zakupów kolejnej setki autobusów. Mają one przyjechać do nas do 2012. Wszystkie planuje wyposażyć w klimatyzację. Co prawda nie z klimatyzacją, ale z klimatyzowanymi nawiewami, które będą utrzymywać stałą temperaturę będą też skody, które trafią do Wrocławia w ramach Tramwaju Plus. Pierwsze z osiemnastu zamówionych tramwajów przyjedzie do Wrocławia jesienią 2010 roku.


Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: