Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arboretum w Pawłowicach, czyli drugi ogród botaniczny (ZDJĘCIA)

Bogumiła Nehrebecka
Fot. Paweł Relikowski
W pałacowym parku krajobrazowym w Pawłowicach powstała nowa ścieżka przyrodniczo - edukacyjna. Jest już dostępna dla zwiedzających (park jest otwarty, wejście od strony ul. Widawskiej, nie ma biletów), ale oficjalne otwarcie nastąpi w poniedziałek. Właśnie montowane są ostatnie tablice i tabliczki informacyjne.

Ośrodek Badań Dendrologicznych jest ogrodem specjalistycznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu o łącznej powierzchni 72,52 ha, w którym uprawiane są głównie drzewa i krzewy.

- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu otrzymał na ten cel dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w wysokości ponad 1,83 mln zł - mówi Anna Popów-Nowicka z Uniwersytetu Przyrodniczego. - Wzdłuż trasy zwiedzania zasadzono kolekcje roślin charakterystycznych dla zbiorowisk polskiej roślinności. Informacje o roślinach dostępne są na 16 tablicach edukacyjnych ustawionych przy ośmiu przystankach tematycznych oraz przy użyciu audio-przewodnika.

Przy trasie zwiedzania można zobaczyć kolekcję pnączy, rosarium, strefę roślin ozdobnych, kolekcję wierzb oraz rodzimych drzew iglastych. Rośliny te, charakterystyczne dla zbiorowisk roślinności w Pol-sce, podzielono na 12 stref funkcjonalno-przestrzennych. Strefy naturalnych siedlisk leśnych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, to łęg olszowy, jesionowo-wiązowy i las dębowo-grabowy. Jest też piękna polana i staw.

- Zapraszamy na naszą ścieżkę edukacyjną zorganizowane grupy, np. dzieci i młodzieży. Zależy nam na popularyzacji wiedzy przyrodniczej wśród różnych grup społecznych oraz wiekowych - mówi Anna Popów-Nowicka. - Wcześniej proszę tylko do mnie zadzwonić czy wysłać e-maila. Nr telefonu to 781-80-80-87, adres: [email protected].

My poprosiliśmy panią Annę, która oprowadzała nas po Arboretum, o zaproponowanie kilku drzew, krzewów, które można zasadzić w przydomowym ogrodzie. Jest to propozycja dla tych, którzy chcą zamienić swój ogród w mały lasek z brzozami, wierzbami, gęstwiną krzewów i leśnymi fiołkami. Gdy fotografowaliśmy nowe nasadzenia w pawłowickim parku, uznaliśmy, że to dobry pomysł.

PROPOZYCJE:

Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis L.) zwana tez lekarską zaczęła już kwitnąć. To roślina z rodziny ogórecznikowatych, a jej niewielkie kwiaty są w różnych odcieniach różu i niebieskiego. Roślina doskonale sprawdza się w każdych warunkach i zdobi ogród przez cały rok. Urody dodają jej nie tylko kwiaty, ale i sercowate ciemnozielone liście w białe kropki. Dodatkowo roślina jest stosowana do leczenia chorób płuc.

Cecebulowe hiacynty (Hyacinthus L.) dopiero zaczynają się rozwijać. U pani Lilianny kwitną na bladoróżowo, ale w sklepach ogrodniczych można kupić cebule odmian w wielu pastelowych kolorach. Wiosenne kwiaty rzadko odznaczają się zapachem, a hiacynty zaliczają się do tej elitarnej grupy. Piękne kolory i zapach to atuty dla których można wsadzić te kwiaty na grządkach bylin, na trawnikach, a także "pędzić je" w domu w dekoracyjnych pojemnikach.

Azalia pontyjska, różanecznik żółty (Azalia luteum) należąca do rodziny wrzosowatych (Ericeae), jest najbardziej ze wszystkich azalii odporną na mróz rośliną. Nie ma wygórowanych wymagań co do gleby i stanowiska, rośnie dobrze na słońcu i nawet na gorszym stanowisku glebowym.To bardzo rozłożysty krzew, może osiągnąć 2 m wysokości i 5 m szerokości. Zakwita w maju, często kwiaty ukazują się przed rozwojem liści. Liście jesienią przebarwiają się na jaskrawe, ciepłe kolory.

Porzeczka czarna jest jednym z najbardziej popularnych krzewów owocowych spotykanych w sadach i ogrodach. W Arboretum mamy gatunki pożądane zarówno ze względu na dekoracyjność krzewu (np. Ribes sanguineum), jak i owoce (np. Ribes rubrum). Najlepiej rośnie na glebach od gliniastych do piaszczysto-gliniastych, o odczynie lekko kwaśnym. Najlepsze stanowiska powinny być słoneczne, osłonięte od wiatru.

Wierzba lapońska jest dość zwartym krzewem, dorastającym do 2 m wysokości. Pędy ma ciemnobrązowe, lśniące. Liście jajowate, wydłużone, dochodzące do 8 cm długości i 3 cm szerokości. Zakwita u nas w czerwcu i lipcu. W Polsce należy do gatunków ginących i dlatego jest chroniona. Można ją jeszcze spotkać w Karkonoszach, na Wyżynie Lubelskiej oraz na pojedynczych stanowiskach na torfowiskach w północno-wschodniej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Arboretum w Pawłowicach, czyli drugi ogród botaniczny (ZDJĘCIA) - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto