Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Daj Włos". Jak wspomóc fundację Rak'n'Roll? (Rozmowa NM)

stul
Akcja "Daj Włos". Jak wspomóc fundację Rak'n'Roll? (Rozmowa NM)
Akcja "Daj Włos". Jak wspomóc fundację Rak'n'Roll? (Rozmowa NM) mat. pras.
W wydaniu gazety Nasze Miasto, 19 stycznia 2015 roku, opublikowaliśmy wywiad z Panią Kamilą Stępień, kierownikiem ds. koordynacji warsztatów i akcji "Daj Włos" z fundacji Rak'n'Roll. Uprzejmie informujemy, że w opublikowanym wywiadzie wkradł się znaczący błąd, za który przepraszamy - publikując poprawną wersję poniżej.

O akcji „Daj Włos” robi się coraz głośniej. Głównym jej celem jest wsparcie osób po chemioterapii, dzięki przekazaniu włosów na tworzenie peruk. Czy są jakieś wymogi odnośnie tego, kto może pomóc?
Ważne jest, aby oddawane na charytatywny cel włosy, były zdrowe. Ich minimalna długość musi wynieść 25 centymetrów, ale nie ma to znaczenia do kogo należały. Mogą być to włosy mężczyzny, kobiety albo dziecka. Naturalne, farbowane, ale zadbane i niezniszczone.

I jak najlepiej je obciąć?
Pomocni w prawidłowym przygotowaniu włosów mogą być fryzjerzy. Za pośrednictwem fundacji Rak'n'Roll można otrzymać listę zaprzyjaźnionych zakładów z danego miasta. Niektóre z nich za darmo, inne za symboliczną kwotę dokonują ścięcia włosów. Można też to zrobić samemu, według instrukcji które znajdują się na naszym profilu na Facebooku.

I w jaki sposób należy przekazać włosy na rzecz fundacji?
Procedura przekazania włosów jest dość prosta – muszą być związane w warkocz i spakowane w kopertę. Do nich należy dołączyć oświadczenie o przekazaniu włosów w ramach darowizny. Dokument można sporządzić własnoręcznie lub pobrać wzór z fundacji. Całość trzeba później przesłać na adres: ul. Bagatela 10/17, 00-585 Warszawa. Resztą zajmujemy się my.

I co potem? Co dzieje się z takim datkiem? Jest dokonywana ocena techniczna włosów?
Przecież nie wszystkie z nich nadają się do przetworzenia...

Włosy, które do nas trafiają, są przekazywane do zaprzyjaźnionej salonu perukarskiego Rokoko. Trzeba pamiętać, że na jedną perukę potrzeba włosia od kilku osób i że to firma dokonuje oceny włosów i tworzy z niego perukę.

A w jaki sposób trafia ona w ręce potrzebującego lub potrzebującej?
Chora osoba, która wyraziła potrzebę posiadania peruki, może zgłosić się z wnioskiem (od lekarza) do fundacji Rak'n'Roll, a następnie do wskazanego salonu we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku lub Warszawie. Tam ma prawo do dopasowania odpowiedniej dla siebie peruki, która może być przycięta odpowiednio do twarzy użytkownika.

Czy oprócz peruki chora osoba otrzymuje także inne przedmioty od „dawców”?
Otrzymujemy mnóstwo dodatkowych rysunków – namalowanych przez dzieci, zdjęć czy wzruszających listów. Z racji tego, że perukę tworzy się z kilku rodzajów włosów, nie jesteśmy w stanie przekazywać tych „prezentów” potrzebującym. Ale wszystkie trzymamy w naszej fundacji i prowadzimy ich ewidencję.

Ilu osobom udaje się w ten sposób pomóc?
Akcja „Daj Włos” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Organizujemy ją od lipca 2011, a w 2014 zgłosiło się już przeszło 2 500 osób. To prawie tysiąc mniej niż w poprzednim roku! Dzięki ich zaangażowaniu z tej formy pomocy skorzystało ponad 250 osób.

Czytaj też: Akcja "Daj Włos" z roku na rok coraz bardziej popularna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto