Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Fortyfikacje pod pl. Jana Pawła II

Marcin Torz
Jeden z bastionów stoi obok Panoramy Racławickiej
Jeden z bastionów stoi obok Panoramy Racławickiej Fot. Mikołaj Nowacki
Pl. Jana Pawła II kryje unikatowe fortyfikacje. Archeolodzy, którzy zaczną tam pracę, odkopią je.

Właśnie ogłoszono przetarg na badania archeologiczne na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy pl. Jana Pawła II. Już wiadomo, że naukowcy będą mieli pełne ręce roboty. Zapowiada się archeologiczna sensacja sporego kalibru. To, co zostanie odkryte przy szpitalnych zabudowaniach, specjaliści już określają mianem unikatu.

- Tuż przy fosie jest bastion z 1544 roku. To najstarszy tego typu obiekt w Polsce, jeden z najstarszych w Europie - mówi dr Maciej Małachowicz, rzeczoznawca ministra kultury z zakresu fortyfikacji.
Bastion jest zasypany ziemią, dlatego mało kto wie, że tam się znajduje. Widać go jednak na starych ilustracjach. - Bardzo prawdopodobne, że obiekt jest świetnie zachowany. Jeśli tak, to Wrocław zyska kolejną atrakcję turystyczną - mówi Małachowicz. Wyjaśnia, że bastion, zwany kleszczowym, to pozostałość po czasach, gdy Wrocław był twierdzą. Tam ustawiano armaty, by strzelać do atakujących mury miejskie przeciwników.

Małachowicz dodaje, że w Polsce podobnych XVI-wiecznych obiektów jest jak na lekarstwo. Podobne (ale młodsze) bastiony są w Kostrzynie nad Odrą. W Gdańsku również mogą się pochwalić fortyfikacjami tego typu, ale one pochodzą z XVII wieku.

Nasz jest zdecydowanie najstarszy. W całej Europie starszych jest niewiele. Są np. na greckiej wyspie Rodos.

Teraz trudno powiedzieć więcej o zabytkowym obiekcie. Wiadomo, że jest murowany. Możliwe, że ma kazamaty. Więcej dowiemy się, gdy odkopią go archeolodzy. Pewne jest jednak, że fortyfikacja będzie kłopotliwa dla urzędu marszałkowskiego, do którego należy teren. Ten ma zostać wystawiony na sprzedaż. Jeśli wojewódzki konserwator zabytków nie pozwoli wyburzyć umocnień, to działka, na której miałby budować potencjalny nabywca, dość mocno się skurczy.

W najbliższych miesiącach odkryć archeologicznych będzie więcej. Naukowcy badają już pl. Nowy Targ. Na razie znaleziono tam pozostałość po przedwojennej fontannie Neptuna i niemieckie hełmy. Jednak archeolodzy dopiero zaczęli tam pracę. Ruszą też badania ul. Kuźniczej. Tam naukowcy na pewno znajdą pozostałości po życiu wrocławian sprzed kilkuset lat.

Na budowie Narodowego Forum Muzyki na pl. Wolności już odkryto ponadstumetrowy mur. Ale pomiędzy placem budowy a ul. Świdnicką dawniej był kolejny bastion. Wiele wskazuje na to, że jego fragment może zostać odkopany na budowie NFM.

Podyskutuj na forum:
Zachować czy wyburzyć? Co zrobić z odkrytymi zabytkami?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrocław: Fortyfikacje pod pl. Jana Pawła II - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto