Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na budowie Narodowego Forum Muzyki

Marcin Rybak, Marcin Torz
Odkryty fragment muru ma ponad sto metrów. Nie ma jednak wątpliwości, że fortyfikacje w tym miejscu są dłuższe
Odkryty fragment muru ma ponad sto metrów. Nie ma jednak wątpliwości, że fortyfikacje w tym miejscu są dłuższe Janusz Wójtowicz
Ponad sto metrów szesnastowiecznego muru obronnego odkopali robotnicy pracujący przy budowie Narodowego Forum Muzyki na wrocławskim placu Wolności. Archeolodzy mówią, że to bardzo cenne znalezisko.

- Nigdy wcześniej we Wrocławiu nie odkryliśmy tak długiego i dobrze zachowanego odcinka fortyfikacji - mówi dr Aleksander Limisiewicz z firmy AKME, która na placu prowadzi badania archeologiczne.

Sensacyjne znalezisko, które cieszy historyków i archeologów, to spory kłopot dla budowlańców. Zabytek może bowiem utrudnić, a nawet wstrzymać budowę. Wszystko zależy od decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jeśli orzeknie, że muru nie wolno rozbierać i w całości lub w części musi zostać zachowany, konieczna stanie się zmiana projektu. Najgorszy dla inwestycji wariant to decyzja o zachowaniu zabytku w całości. Bo mur stoi m.in. w miejscu zaprojektowanego wjazdu na podziemny parking przy Forum.

Wojewódzki Konserwator Zabytków Andrzej Kubik decyzję w sprawie znaleziska podejmie w najbliższych dniach. - To podobno wartościowy i cenny relikt - mówi Kubik. - W piątek będę na budowie, żeby go obejrzeć. Dziś jest za wcześnie na spekulacje, jaka może być decyzja.

- Obiecano nam, że w ciągu tygodnia rzecz oceni specjalna komisja - mówi Paweł Czuma z biura prasowego wrocławskiego magistratu. - Może to być zgoda na rozbiórkę albo nakaz wkomponowania większej lub mniejszej części w budowlę. Zatem może się skończyć na niewielkiej zmianie projektu, niewymagającej nowego pozwolenia na budowę.

Kłopot ze zmianą projektu byłby mniejszy, gdyby archeolodzy dokładniej sprawdzili plac Wolności cztery lata temu, gdy przygotowywano teren pod inwestycję. - Wtedy odkryliśmy górną część fortyfikacji - wyjaśnia dr Limisiewicz. - Ten fragment muru nie był nadzwyczajny i zapadła decyzja o rozbiórce. Z badań wynikało, że niżej nic nie ma. Sprawdzaliśmy teren georadarem i wykrył w tym miejscu starą rurę kanalizacyjną. To nas zmyliło - przyznaje archeolog.

Dodaje, że wówczas głębiej i tak nie można było kopać, bo niecka była wypełniona wodą.

Nowoczesne centrum koncertowe

To będzie jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Narodowe Forum Muzyki
ma kosztować prawie 300 milionów złotych. Zmieści się w nim sala koncertowa na 1800 miejsc
i trzy mniejsze sale. Zaprojektowano najnowocześniejsze systemy nagłośnieniowe. Będą też pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne, studio nagrań, biblioteka, księgarnia. Tu są zaplanowane koncerty największych wrocławskich festiwali, np. Wratislavii Cantans. Przy Forum budowany jest podziemny parking na ponad 600 aut. Zakończenie prac przewidziano w 2012 roku, choć - jak już pisaliśmy - prace mogą się przedłużyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto