Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Sprawdź, która szkoła jest najlepsza

Anna Gabińska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz
Po latach walki o publikowanie wyników nauczania w gimnazjach i ogólniakach okręgowe komisje egzaminacyjne, w tym wrocławska, nareszcie podały wyniki egzaminów na koniec gimnazjów oraz matur. Wyniki szkół publicznych i niepublicznych publikujemy według numeracji szkół.

[mp]Kilka lat temu wyniki można było zobaczyć jedynie na specjalnej stronie scholaris.pl, która była prowadzona na zlecenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ale szybko okazało się, że brakuje na to pieniędzy.

OKE, zarówno wrocławska, jak i inne w kraju, nie chciały jednak podawać wyników. Ich pracownicy odsyłali do poszczególnych szkół. Dyrektorzy tych, którym słabiej poszło, robili wszystko, by nie wyjawić efektów pracy nauczycieli i uczniów. Chodziło o to, żeby rodzice nie zaczęli porównywać tego, jak szkoły uczą. Mogliby przecież kolejne dziecko posłać do placówki, która ma lepsze wyniki.

- W tym roku zdecydowaliśmy się, podobnie jak komisje z innych okręgów, opublikować wyniki szkół na naszej stronie internetowej. Mieliśmy w tej sprawie dużo pytań od dziennikarzy i innych szkół - wyjaśnia Wojciech Małecki, dyrektor dolnośląskiej OKE. - Poza tym, ludzie wiedzą już, że wynik egzaminów zewnętrznych jest tylko jednym z wielu wskaźników, które świadczą o pracy w szkole - zaznacza.

Dziś publikujemy przygotowane przez Komisję wyniki. W przypadku języka obcego, na maturach wybraliśmy angielski, bo zdawano go we wszystkich szkołach. W porównaniu z ubiegłym rokiem, znakomita większość gimnazjów napisała egzamin gorzej. Trzeba jednak pamiętać, że co roku są inne zadania i inni uczniowie. Łatwo wypatrzyć w tabeli, że w kwietniu 2010 roku najlepiej wypadło na egzaminie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 26 przy ul. Grochowej: średnio 44 punkty z części humanistycznej i 42,3 z matematyczno-przyrodniczej.

Wśród publicznych ogólniaków nie miało sobie równych III LO przy ul. Składowej: 80,8 proc. z pisemnego polskiego, 93,2 proc. z matematyki i 96,1 proc. z angielskiego. - Zdajemy sobie sprawę, że matura z matematyki na poziomie podstawowym nie była zbyt trudna, ale proste zadania też trzeba umieć rozwiązywać - mówi Michał Głowacki, dyrektor trójki. Z polskim świetnie poradzili sobie również uczniowie Dwujęzycznego IV LO przy ul. Skargi (79 proc.) i kuźnia olimpijczyków, czyli XIV LO przy al. Brücknera (78,7 proc.).

Jeśli chodzi o matematykę - świetnie ją znają olimpijczycy w XIV LO (88 proc.) i w V LO przy ul. Grochowej (84,4 proc.). I tak samo z angielskim: XIV LO - 93,4 proc, V LO - 92,3 proc. W przyszłym roku gimnazjaliści będą mieli pięć egzaminów, a nie trzy. Pierwszego dnia zasiądą do polskiego, a później do historii z WOS-em, drugiego - do matematyki i przyrody, a trzeciego - do języka obcego. Maturzyści z roku 2015, oprócz trzech przedmiotów obowiązkowych, będą musieli wybrać dwa dodatkowe. Inaczej nie będą mieli zaliczonej matury.

Egzamin na koniec gimnazjum muszą napisać wszyscy. Składa się z trzech części, choć wyniki na razie liczą się tylko z dwóch: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. Z każdej można dostać maksymalnie po 50 punktów. Z części językowej (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski lub hiszpański) będą brane pod uwagę w przyszłym roku. Żeby zdać maturę, należy w części pisemnej zdobyć przynajmniej 30 proc. (na 100 proc. możliwych) z języka polskiego, języka obcego i matematyki na poziomie podstawowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto