Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z gazetą wśród zwierząt: Wegetarianin, ale ze szponami

Radosław Ratajszczak
Trudno uwierzyć, że skrzydłoskłony są kuzynami... kaczek i łabędzi
Trudno uwierzyć, że skrzydłoskłony są kuzynami... kaczek i łabędzi Tomasz Hołod
Skrzydłoskłon - pod tą nazwą rodem z powieści o przygodach Harry'ego Pottera kryje się zwierzę, które jest bliskim kuzynem kaczek, gęsi czy łabędzi. Z tym, że ptaków z rodzimego podwórka czy stawu absolutnie nie przypomina i trudno go posądzić o jakiekolwiek z nimi pokrewieństwo

[mp]Od kaczek, gęsi czy łabędzi różni się przede wszystkim tym, że nie ma błony pławnej, która przystosowuje ptaki do życia w wodzie. W zamian za to natura wyposażyła skrzydłoskłony w bardzo długie nogi i stopy, które umożliwiają im bezstresowe spacery po najgęstszych błotach.

Jego dziób przywodzi zaś na myśl ptaki drapieżne: nie jest płaski, jak u kaczek czy gęsi, lecz ostro zakrzywiony w dół. I choć nadaje skrzydłoskłonom dość niebezpieczny wygląd, trzeba wiedzieć, że ptaki te są na bezmięsnej diecie. Potrafią się jednak bronić przed atakami. Jak? Na drugim stawie skrzydła wyrastają im ostre szpony, które mogą osiągnąć nawet do 6 cm długości.

Gdy ptak czuje, że zbliża się niebezpieczeństwo, energicznie trzepocze skrzydłami i może dosłownie zmasakrować przeciwnika. Gdy jest przestraszony, może być niebezpieczny także dla człowieka - kolce mogą przebić na wylot ludzką rękę.

W naturze skrzydłoskłony żyją w Ameryce Południowej. Kochają otwarte tereny, położone w pobliżu wody. Na okres godowy łączą się w pary - nie znoszą wtedy, gdy ktoś wkracza na zajmowane przez nie terytorium, a swoją obecność obwieszczają wydawanymi dźwiękami przypominającymi trąbienie.

Ich gniazda, wite z suchych gałęzi i liści, mierzą czasem nawet do dwóch metrów wysokości. Wszystko dlatego, że na terenach, na których żyją, często waha się poziom wody. Budowanie gniazd-wieżowców to jedyny sposób na ustrzeżenie jaj przed zalaniem. Młode pozostają z rodzicami przez rok, potem zaczynają samodzielne życie.

We Wrocławiu od dwóch tygodni można oglądać parę skrzydłoskłonów. Przyjechały do nas z Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto