MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast iść do szkoły, wolą wagary w galerii handlowej

Sylwia Królikowska, Anna Gabińska
Strażnicy z patrolu szkolnego w Wałbrzychu będą sprawdzać, czy młodzi wagarują w galeriach
Strażnicy z patrolu szkolnego w Wałbrzychu będą sprawdzać, czy młodzi wagarują w galeriach fot. Dariusz Gdesz
We Wrocławiu trzy najbardziej znane galerie handlowe: Galeria Dominikańska, Magnolia - przy ul. Legnickiej i Pasaż Grunwaldzki to magnes dla wagarowiczów. Dwa kroki do Dominikańskiej mają uczniowie z IX LO przy ul. Skargi, do Pasażu - Gimnazjum nr 13 przy ul. Reja. To nie oznacza, że tylko ci spędzają czas w sklepach.

- Chodzimy oglądać ubrania, próbujemy z chłopakami sprzęt w Saturnie - tłumaczy Marzena, uczennica szóstej klasy podstawówki, spotkana wczoraj z kolegą i koleżankami z gimnazjum właśnie w Saturnie w Magnolii. Wszyscy w kolejce do poskakania na macie tanecznej za 130 zł. - Mam tyle nieobecności, że nie zdam na drugi rok - wzdycha.

Ochroniarz Saturna przyznaje, że widuje często młodych ludzi, którzy wchodzą do sklepu. - Ale moje zadanie to pilnować, by klienci czegoś nie ukradli. A wagarowicze są tu grzeczni, bo nie chcą, by zwracać na nich uwagi - tłumaczy mężczyzna.

We Wrocławiu tylko Galeria Dominikańska zapewnia , że interesuje się grupkami uczniów, wałęsających się od sklepu do sklepu. Ochroniarze mają polecenie od kierownictwa, by pytać, czy dzieci i młodzież nie spędzają u nich czasu, choć mają lekcje. We wszystkich galeriach od czasu do czasu pojawiają się policjanci w ramach akcji "Stop wagarom, wybieram szkołę".

- Odkrywamy drobne kradzieże albo alkohol i narkotyki u nieletnich - mówi Krzysztof Zaporowski z biura prasowego dolnośląskiej policji.
Patrol szkolny legnickiej straży miejskiej patroluje galerie handlowe tylko w asyście policji lub gdy ochrona sklepu poprosi o to. Ochroniarze proszę o pomoc, kiedy pada deszcz, a młodzież chowa się pod dachem galerii. Okazuje się, że podczas wagarów uczniowie, skuszeni okazją, łamią prawo.

- Każdego miesiąca odnotowujemy kilka kradzieży, popełnionych przez nieletnich w hipermarketach - mówi Bogumił Kotowski z jeleniogórskiej policji.

Dyrektorzy wrocławskich szkół za dobrą broń przeciw wagarom uważają elektroniczny dziennik. Ma go na razie 47 wrocławskich szkół: co 4. podstawówka, co 3. gimnazjum i co 5. szkoła średnia. Gdy uczeń nie pojawia się w szkole, rodzic dostaje SMS-a z tą informacją. -Od czasu, kiedy wprowadziliśmy go dwa lata temu, liczba wagarowiczów znacznie się zmniejszyła - podkreśla Izabela Suleja, dyrektor Gimnazjum nr 13 przy ul. Reja. Do 2011 wszystkie wrocławskie szkoły będą podpięte do tego systemu.

Współpraca RS, TOW, MKA

Traktują swoją szkołę tak, jak więzienie

Z dr Piotrem Mikiewiczem, socjologiem z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, rozmawia Sylwia Królikowska

Coraz częściej uczniowie uciekają na wagary do galerii handlowych. Ucieczki do parku czy nad rzekę wyszły już z mody?
To znak czasu. Kiedyś galerii po prostu nie było. Jeżeli młody człowiek ma do wyboru spacery nad rzeką i mnóstwo atrakcji w galerii, to z pewnością chętniej wybierze to drugie. Trzeba jakoś zagospodarować czas, który powinien spędzić w szkole, a to przecież kilka godzin.

Dlaczego uczniowie uciekają na wagary?
To przede wszystkim wyraz sprzeciwu wobec szkoły. Ci, którzy uciekają, traktują ją jako więzienie, które ogranicza ich wolność.

Jaka grupa wagaruje najczęściej?
Wagary zdarzają się częściej w szkołach, w których dominują uczniowie z rodzin o niższym statusie. Jednak nie można obwiniać o to tylko rodziców. Wszyscy są odpowiedzialni - szkoła i nauczyciele również.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto