Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najwięcej studentów wyjeżdza za granicę z Uniwersytetu Wrocławskiego. Do Hiszpanii i Niemiec

Karolina Szypuła
fot. Erasmus Polska
Uniwersytet Wrocławski zajął 1. miejsce w naszym mieście oraz 4. w skali kraju pod względem liczby studentów wyjeżdżających za granicę na studia. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników biorących udział w szkoleniach zagranicznych, UWr jest pierwszy w kraju.

Generalna Dyrekcja ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej opublikowała listę 100 uczelni, które w minionym roku akademickim zrealizowały największą, spośród 3 tys. szkół wyższych, wymianę studencką w ramach programu Lifelong Learning Programme: LLP-Erasmus. Uniwersytet Wrocławski zajmuje 4. miejsce w kraju i 41. w Europie pod względem liczby studentów wyjeżdżających w ramach tego programu.

Z Uniwersytetu Wrocławskiego do innych krajów wyjechało 709 studentów co dało mu czwartą pozycję w Polsce. Wyprzedziły go tylko Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Jagielloński.

Na liście 100 uczelni znalazł się jeszcze na 83 pozycji Uniwersytet Łódzki. Liderem w Europie są uczelnie hiszpańskie w Grenadzie i Madrycie, które wysyłają ponad 2000 swoich studentów na zagraniczne studia i praktyki w ramach programu Erasmus. Uczelnie hiszpańskie otwierają też zestawienie szkół najchętniej wybieranych przez studentów z innych krajów – przyjmują blisko 2000 osób. Tam też właśnie najchętniej wyjeżdżają studenci z Wrocławia. Sporo naszych studentów wyjeżdża też do Niemiec, Włoch, Francji i Portugalii.

Według rankingu do Wrocławia najchętniej przyjeżdżają studenci z Hiszpanii, Turcji i Niemiec.

Z wyjazdów na zagraniczne studia w podsumowanym przez Komisję Europejską roku akademickim skorzystało zdecydowanie więcej wrocławskich studentów niż w latach poprzednich. Rośnie także liczba wyjeżdżających pracowników. Z możliwości odbycia zagranicznego szkolenia w ramach programu Erasmus skorzystało w podsumowanym roku akademickim 160 pracowników administracyjnych i bibliotekarzy, a 205 pracowników naukowych odbyło wyjazdy dydaktyczne w partnerskich uczelniach zagranicznych. Pracownicy najchętniej wybierają kraje ościenne m.in. Czechy, Słowację czy Niemcy, ale równie popularna jest Hiszpania czy Islandia.

Erasmus to program Unii Europejskiej, który został uruchomiony w 1987 roku. Polskie uczelnie biorą w nim udział od 1998r. Program wspiera różne formy międzynarodowej współpracy szkół wyższych. Do tej pory z możliwości wyjazdu za granicę na studia lub praktyki skorzystało ponad 100 tysięcy polskich studentów i ponad 26 tysięcy pracowników uczelni.

Na Uniwersytecie Wrocławskim koordynacją programu zajmuje się Biuro Współpracy Międzynarodowej. Studenci i pracownicy, którzy chcieliby skorzystać z możliwości wyjazdu na zagraniczną uczelnię, wszelkie potrzebne informacje znajdą na stronie www.international.uni.wroc.pl.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto