18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Jaszczurka nabijana ćwiekami

WSK
Zoo Wrocław zwierzęta - heloderma
Zoo Wrocław zwierzęta - heloderma PiccoloNamek/Wikimedia
Jednymi z nielicznych jadowitych jaszczurek na świecie są helodermy. Helos po grecku znaczy "ćwiekowana" i derma - "skóra", składa się na nazwę odnoszącą się do wypustek na ich ciele. Zobaczcie kolejny odcinek naszego cyklu "Zoo Wrocław - zwierzęta".

To osteodermy - zmineralizowane wytwory skóry. Do rodzaju heloderma należą obecnie dwa gatunki - heloderma arizońska i meksykańska z licznymi podgatunkami.

Zoo Wrocław zwierzęta: Heloderma
Helodermy mają krępy tułów i szeroką, tępo zakończoną głowę z małymi oczami. Ich ciało zakończone jest krótkim i masywnym ogonem bedącym magazynem tłuszczu. Zwierzęta te pokryte są szorstką i twarda skórą. Poruszają się na krótkich i grubych odnóżach z masywnymi pazurami.

WSZYSTKO O WROCŁAWSKIM OGRODZIE ZNAJDZIESZ W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM WROCŁAWSKIE ZOO

Aparat jadowy heloderm składa się z parzystych gruczołów jadowych w dolnej szczęce. Jad doprowadzany jest w pobliże zębów przewodami, a następnie ścieka po zębach do rany. Aby mógł być uwolniony, heloderma musi przez dłuższy czas trzymać ofiarę. Śmiertelne ukąszenie w przypadku człowieka jest więc mało prawdopodobne. Jad helodermy wywołuje ostry ból poprzedzający obniżenie ciśnienia krwi, uszkodzenie mięśnia sercowego i obrzęk ciała.

Jaszczurki te żyją w lasach wzdłuż meksykańskiego wybrzeża Pacyfiku i w południowo-wschodniej Gwatemali. Ich środowisko życia to suche lasy, cierniste zarośla, a na terenach niżej położonych lasy dębowe.

Mogą pościć wiele dni

Helodermy są aktywne w dzień. Na polowanie najczęściej wyruszają między godz. 16 a 20 i rano między godz. 7 a 10. Pozostałą część dnia spędzają najczęściej w norach i jamach, które wykopują same lub zajmują już gotowe. Są to zwierzęta powolne. Maksymalna prędkość, z jaką się poruszają, to 1,7 km/h. Dlatego też odżywiają się pokarmem, który mogą łatwo dogonić: owady, młode ssaki, ptaki, inne gady, a także ich jaja. Pokarm zdobywają nieregularnie i często poszczą długi czas. Wtedy wykorzystują zapasy tłuszczu zgromadzone w ogonie. Bez jedzenia mogą się obejść przez kilka miesięcy.

Od razu jadowite

Gody heloderm meksykańskich trwają od maja do lipca. Samce w tym czasie toczą walki o samice, gryząc się nawzajem. Samice składają najczęściej od 3 do 13 jaj, a rzadko nawet do 30 szt. Młode po wykluciu mają ok. 20 cm długości i od razu są jadowite. Dojrzałe są w wieku ok. 6 lat: mają wtedy do 70 cm długości i do 5 kg wagi. Żyją ok.20 lat w naturze, a w hodowli - nawet 40. W terrarium wrocławskiego zoo mamy dwie samice tego gatunku. W 2005 r. urodziły się w zoo w Zurychu, a dostaliśmy je wiosną z płockiego zoo.

Opowiada Marek Pastuszek, kierownik terrarium we wrocławskim zoo

Samce helodermy walczą ze sobą o samice, nie żałując zębów. Jednak jad nie jest dla nich szkodliwy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto