Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowery miejskie za darmo i wiele atrakcji na Wrocławskie Święto Rowerzysty 2013

Piotr Telichowski
polskapresse
Wrocławskie Święto Rowerzysty 2013 to nie tylko darmowe rowery miejskie. To przede wszystkim Wielki Przejazd Rowerowy na trasie 13 km po Wrocławiu, a w Rynku i parku Tołpy piknik, gry i warsztaty – by uczcić wrocławskie jednoślady. Przeczytajcie, skąd się wzięło Wrocławskie Święto Rowerzysty.

Choć pogoda raz po raz płata nam niemiłe figle to wrocławianie ani myślą rezygnować ze swoich przyzwyczajeń, czyli jazdy na rowerze. Jak co roku, organizują w czerwcu wrocławskie święto rowerzysty. Podczas cyklu imprez trwających cały dzień zaplanowano wiele konkursów z cennymi nagrodami rzeczowymi.

Podczas niedzielnej imprezy poruszane będą też ważne dla rowerzystów kwestie związane ze zmianami w przepisach prawa drogowego. – Chodzi o zmiany definicji licznych znaków pionowych, tak aby uwzględniały rowerzystów i ścieżki rowerowe. Dobrym przykładem jest znak pionowy B-11, który według symbolu na nim namalowanego zakazuje ruchu wózków rowerowych, a według definicji – rowerów wielośladowych – mówi Cezary Grochowski, prezes Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.
Kolejnym z postulatów jest ustanowienie znaków drogowych wskazujących zalecaną trasę dróg rowerowych.

CZYTAJ: Piąte Wrocławskie Święto Rowerzysty 2013 już w najbliższą niedzielę 9 czerwca (PROGRAM, TRASY)

Rowery miejskie za darmo
Od pierwszego wypożyczenia roweru miejskiego w dniu 08.06.2011 przez prezydenta Dutkiewicza mijają właśnie dwa lata. Przez ten czas 44 tys. wrocławian wypożyczyło rower 330 tys. razy w samoobsługowych wypożyczalniach Nextbike Polska .

Z okazji jubileuszu oraz święta wrocławskich rowerzystów niedziela 09.06.2013 będzie dniem wolnym od opłat

Zlot gwiaździsty i przejazd ulicami
Impreza zacznie się w południe na wrocławskim Rynku. Jednak zanim cykliści ruszą oficjalną trasą przejazdu, to muszą znaleźć się razem na linii startu. Żeby usprawnić przejazd wszystkich uczestników święta, organizatorzy postanowili przygotować zlot gwiaździsty.

Jest to grupowy dojazd uczestników z odległych zakątków miasta. Poszczególne zespoły ruszą z Leśnicy, z placu Świętojańskiego (o godzinie 10.45), spod cmentarza w Pasikurowicach (o godzinie 9.45) i spod urzędu gminy w Świętej Katarzynie (o godzinie 10.45). Dokładne godziny zbiórek z punktów zbornych na trasie przejazdu tych grup można znaleźć na stronie internetowej Wrocławskiego Święta Rowerzysty 2013. Swoją obecność na zlocie gwiaździstym można potwierdzić TUTAJ

Świąteczny przejazd zostanie poprowadzony ulicami Wrocławia. Zacznie się o godzinie 12 na Rynku, a zakończy w parku Tołpy przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którym odbędzie się piknik.

Konkursy, zabawy i msza święta
Wrocławskie Święto Rowerzysty rozpocznie się oficjalną mszą świętą o godzinie 10.30 w parku Tołpy. Podczas mszy pobłogosławione będą rowery oraz rowerzyści. Później – w tym samym parku odbędą się gry i zabawy.
Wszyscy uczestnicy przejazdu będą mogli wziąć udział w konkursie na hasło reklamowe dla Nowej Papierni (inwestycja mieszkaniowa). W haśle należy użyć słowa rower. Na zwycięzcę czeka stylowy rower Winona City Hollywood. Najlepsze hasło zostanie wybrane podczas pikniku.

Ci, którzy pojawią się na święcie w niecodziennym stroju, będą mogli wziąć udział w konkursie na najbardziej oryginalny strój. Dolnośląskie Centrum Rowerowe Harfa--Harryson ufundowało dwa rowery – górski i dziecięcy dla dwóch posiadaczy najbardziej interesujących przebrań. Podczas poprzednich edycji Wrocławskiego Święta Rowerzysty pojawiły się już jeżdżące na rowerach krasnale, czy nawet sam rower wyglądający jak świerk.
Również na miłośników jazdy na rowerze do rytmu muzyki czeka osobny konkurs. Nagrodę otrzyma właściciel najgłośniejszego systemu audio, który umili czas innym uczestnikom przejazdu. System nagłaśniający musi być przewożony na rowerze transportowym. – Chodzi o to, by umilić czas innym rowerzystom, którzy w innym przypadku podczas przejazdu jechaliby w ciszy – mówi Cezary Grochowski.

Dla najliczniejszej grupy rowerzystów, którą będzie wyróżniać wspólny element stroju (koszulka, czapka czy cały strój) organizatorzy przygotowali nagrody rzeczowe. Najlepiej ubrani rowerzyści i rowerzystki będą mogli wziąć także udział w konkursie Szyk na dwóch kółkach – nagrodami będą: karnety do Fabryki Energii i na miesięczne zajęcia Capoeiry, ubezpieczenia dla cyklistów, a także akcesoria rowerowe.

Poza konkursami, podczas pikniku, zorganizowanych zostanie wiele warsztatów i zabaw. Najmłodsi będą mogli bawić się na dmuchanym zamku i trampolinach. Miłośnicy prędkości popróbują swoich sił w wyścigu. Zapisy na stronie internetowej: http://strona.wyscigi.nazwa.pl/zapisy.html. Esteci będą mogli wziąć udział w warsztatach „Pimp My Bike”, polegających na ozdabianiu pojazdów za pomocą niewielkich ornamentów według gustu jego posiadacza.
Dla domowych „złotych rączek” i majsterkowiczów przygotowane zostaną pokazy, podczas których zaprezentowane zostaną podstawy naprawy rowerów w domu.

Przy specjalnym stoisku będzie można sprawdzić wytrzymałość różnych zapięć stosowanych przez posiadaczy jednośladów. Podczas pokazów zainteresowani będą mogli poznać budowę i możliwości roweru elektrycznego. Przy stoisku Nadleśnictwa Świeradów--Zdrój sprawdzimy, jakie mamy najpiękniejsze trasy dla cyklistów w regionie.
Finał imprezy przewidywany jest na godzinę 18. Więcej informacji na stronie internetowej: www.rowerowy.wroclaw.pl.

Gdyby pogoda nie dopisała warto zerknąć na:Premiery kinowe na weekend

Odrobina wrocławskiej historii rowerowej
W stolicy Dolnego Śląska Święto Cykliczne odbywa się pod lokalną nazwą Wrocławskie Święto Rowerzysty, a tradycja corocznych przejazdów rowerowych sięga jeszcze lat 90. XX wieku. Za ich organizację odpowiedzialne są Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów, Polski Klub Ekologiczny, Fundacja Oławy i Nysy Kłodzkiej i Stowarzyszenie Zielona Kultura.

W latach 2004-2008 impreza odbywała się we wrześniu w czasie Europejskie-go Dnia Bez Samochodu. Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie. Wtedy w przejeździe uczestniczyło ponad 500 osób, a jego zwieńczeniem była plenerowa impreza pod Nowohuckim Centrum Kultury.

W tym samym roku Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa po raz pierwszy zorganizowała imprezę w czerwcu pod nową nazwą – Święto Wrocławskiego Rowerzysty. W 2013 roku nazwa została zmieniona, aby podkreślić regionalny charakter imprezy – stąd „Wrocławskie Święto Rowerzysty”. Organizatorzy tłumaczą, że impreza nawiązuje w swojej formie do organizowanych w latach dziewięćdziesiątych masowych przejazdów rowerowych. W przeciwieństwie do nich obecnie poza samym przejazdem wszyscy uczestnicy mogą bawić się na piknikach, brać udział w konkursach, wykładach i prelekcjach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto