18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kulturalnie dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej - spektakle w PWST we Wrocławiu

Artykuł sponsorowany
Paweł Relikowski
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu organizuje spektakle i animacje artystyczne dla dzieci i młodzieży. Bezpłatne wydarzenia odbędą się w dniu 19 stycznia 2013 roku, w siedzibie uczelni, która została rozbudowana ze środków unijnych.

Studenci przedstawią sztukę pt. „Dzikie Łabędzie” w reżyserii Jerzego Bielunasa. To jedno z wydarzeń artystycznych, jakie odbędą się w siedmiu instytucjach kultury w kraju, które otrzymały wsparcie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko.
Dzięki unijnym funduszom możliwa jest budowa lub modernizacja filharmonii, teatrów, szkół i uczelni artystycznych oraz ochrona zabytków. Cykl wydarzeń artystycznych został zorganizowany, by pokazać rzeczywisty wpływ Funduszy Europejskich na rozwój kultury.

Przedstawienie na motywach jednej z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena odbędzie się w siedzibie uczelni, przebudowanej przy wsparciu środków unijnych z POIiŚ. Poetycka i pełna grozy opowieść o miłości rodzeństwa skrzywdzonego przez złą macochę wyreżyserowana została przez Jerzego Bielunasa, słynącego z niepowtarzalnych i niezwykłych inscenizacji. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego zachwyca piękną muzyką, pełnymi ekspresji układami choreograficznymi oraz znakomitymi kostiumami i tajemniczą scenografią.

Spektakle i animacje artystyczne dla dzieci i młodzieży zaplanowano na sobotę, 19 stycznia, w godzinach 13.30 oraz 16.00 na Dużej Scenie PWST, mieszczącej się przy ul. Braniborskiej 59 we Wrocławiu.

Pozostałe bezpłatne wydarzenia artystyczne odbywają się w: Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Bielsku-Białej, Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Bliżej kultury na Dolnym Śląsku

Wrocławska filia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, w której 19 stycznia odbędą się animacje artystyczne, pozyskała na swój rozwój prawie 25,5 mln zł ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko.

Dotychczas uczelnia użytkowała trzy, rozproszone w różnych częściach miasta, budynki nie spełniające wymogów profesjonalnej uczelni teatralnej. Projekt przebudowy, rozbudowy i częściowej nadbudowy budynku PWST we Wrocławiu pozwolił zlokalizować wszystkie wydziały Uczelni w jednym, nowoczesnym i świetnie wyposażonym obiekcie. Powstało swoiste centrum kulturalno–edukacyjne, z biblioteką i salami teatralnymi z nowoczesnym sprzętem oświetleniowym i aparaturą akustyczną.

- Dla nas najważniejsza jest poprawa jakości kształcenia, co osiągnęliśmy dzięki nowym salom warsztatowym, zwiększeniu się ich powierzchni oraz doposażeniu w nowoczesnych sprzęt elektroakustyczny. Nowy budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, co pozwala niwelować bariery dotychczas uniemożliwiające partycypacje widzów niepełnosprawnych w naszych spektaklach. Ważne jest także, iż nasza nowa siedziba ma ciekawą, nowoczesną architekturę - powiedziała Katarzyna Kostenko, zastępca kanclerza uczelni.

Instytucje kultury w województwie dolnośląskim otrzymały łącznie ponad 411 mln złotych na inwestycje podnoszące ich standard. Z Programu korzystają w regionie: Wrocławska filia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Teatr Muzyczny Capitol, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki, Opactwo Cystersów w Krzeszowie, dawna Kopalnia węgla kamiennego „Julia” (przebudowywana na cele kulturalne).

Rozwój kultury z Funduszami Europejskimi

W całej Polsce ze środków unijnych Programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest 77 projektów z obszaru kultury i dziedzictwa kulturowego. Pieniądze unijne przyznane na te inwestycje to około 2,2 mld zł. Program Infrastruktura i Środowisko współfinansuje rozwój 46 instytucji kultury i ochronę 74 zabytków oraz rozwój 27 szkół i uczelni artystycznych

Tylko w 2012 roku wsparcie uzyskało 19 nowych inwestycji, w tym m.in.: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytet Muzyczny w Poznaniu, a także kolejne etapy wcześniej dofinansowanych z programu projektów realizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Zespół Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku.

W minionym roku zakończono aż 14 inwestycji w instytucjach kultury, m.in. w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Szkole Muzycznej im. I. Paderewskiego w Białymstoku, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Teatrze Starym w Lublinie, Szkole Plastycznej im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, Teatrze Witkacego w Zakopanem, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Program Infrastruktura i Środowisko nie tylko dla kultury

Do tej pory samorządy, przedsiębiorcy, urzędy, instytucje kultury, ochrony zdrowia i uczelnie wyższe w całym kraju pozyskały na realizację ponad 1500 projektów infrastrukturalnych prawie 98 mld złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko (ok. 84% dostępnych funduszy UE).

Z Programu wspierane są inwestycje w 6 sektorach, dla których przewidziano środki unijne w kwocie ok. 115 mld zł:
- środowisko – 20,8 mld zł
- transport – 81,1 mld zł
- energetyka – 7,1 mld zł
- kultura – 2,3 mld zł
- zdrowie – 1,6 mld zł
- szkolnictwo wyższe – 2,4 mld zł

* * *

Wydarzenia edukacyjno-promocyjne współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto