Wybierz region

Wybierz miasto

  W Nadolicach powstaje Park Pokoju

  Autor: Paweł Pardela

  2000-05-20, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  (WROCŁAW/NADOLICE) - Jest to bezprecedensowy sukces polsko-niemieckiej współpracy. Zostało zrobione niemal wszystko, by ten cmentarz niemieckich żołnierzy poległych w II wojnie światowej mógł tutaj powstać - twierdzi ...

  (WROCŁAW/NADOLICE) - Jest to bezprecedensowy sukces polsko-niemieckiej współpracy. Zostało zrobione niemal wszystko, by ten cmentarz niemieckich żołnierzy poległych w II wojnie światowej mógł tutaj powstać - twierdzi Henryk Hartwich opiekun Fundacji Kriegsgraber fur Sorge.
  Cmentarz w Nadolicach zwany Parkiem Pokoju jest trzecim w Europie tego typu obiektem. Teren wykupiła na własność fundacja, dzięki której spoczywać tu będzie około 10 tysięcy niemieckich żołnierzy. - Prace praktycznie dobiegają końca i co ciekawe, dużą część robót, zwłaszcza tych porządkowych wykonują razem polscy i niemieccy żołnierze, 10 naszych i 14 z Bundeswery - wyjaśnia opiekun fundacji.
  Na sporym płaskim terenie posadzono już kilkadziesiąt drzewek. Wśród nich kilkanaście kamiennych krzyży tworzy niewielki szpaler.

  - Teraz kończymy już wyrównywać tutaj ziemię. Pracujemy, jak widać razem z Niemcami, ciężko się co prawda dogadać, ale jakoś sobie radzimy - mówi szeregowy Rafał Binko. Obok żołnierz Bundeswery uśmiecha się do mnie.

  - Mamy inne mundury, ale należymy przecież do tego samego wojska, do NATO. Miejscowi ludzie patrzą nas ze zdziwieniem, ale przyjaźnie - mówi cedząc wyraźnie każde słowo żołnierz niemiecki - Heiko Griegsda.

  - Dobrze, że właśnie tu u nas stworzono to miejsce. Pamięć należy się wszystkim poległym, niezależnie od tego czy był to kiedyś wróg - twierdzi pani Krystyna, mieszkanka Nadolic.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.