Wybierz region

Wybierz miasto

  Sygnał z Frankfurtu uruchomi zegar w Jeleniej Górze

  Autor: Konrad Przezdzięk

  2000-05-22, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  (JELENIA GÓRA) Kopuła kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego od wewnątrz. Wysokość? Na oko 30 metrów. U sklepienia - cyferblat. Trzystuletni. Za chwilę we wnętrzu zegara mechanicy zamontują nowoczesny, sterowany ...

  (JELENIA GÓRA) Kopuła kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego od wewnątrz. Wysokość? Na oko 30 metrów. U sklepienia - cyferblat. Trzystuletni. Za chwilę we wnętrzu zegara mechanicy zamontują nowoczesny, sterowany elektronicznie mechanizm. Chronometr po kilku dziesięcioleciach zacznie chodzić. Drogą radiową dostanie impuls z Frankfurtu.

  Ks dr Andrzej Bokiej proboszcz parafii:

  - Ofiarodawcą mechanizmu jest Zbigniew Ładziński. Ja, niestety, byłem tylko pomysłodawcą. Myślałem, że skoro jest cyferblat, niech będzie i zegar.

  Usytuowanie chronometru jest nietypowe jak na kościelne wnętrze. Aby dojrzeć godzinę, należy wysoko zadrzeć głowę. Powstał on przy budowie świątyni niemal trzysta lat temu. Funkcjonował do II wojny. Wówczas cenne elementy z metali kolorowych były rozbierane i przetapiane na cele wojenne.

  - Być może stało się tak z mechanizmem tego zegara - przypuszcza ks. A. Bokiej.

  Zbigniew Ładziński, starszy cechu Rzemiosł Różnych, radny i przedsiębiorca:

  - Takich zegarów w Polsce chyba nie ma. Przez wskazówki przechodzi lina, na której wisi ważący niemal pół tony żyrandol. Wiadomo, że pierwotnie miał tylko wskazówkę godzinną. Myśmy dorobili minutową. Czy po to, aby dokładnie mierzył czas mszy? - Proszę zapytać księdza.

  Ks. Andrzej: - Tempus fugit. Czas ucieka. Msza Św. to nie tylko medytacja, ale i akcja. Chciałbym, aby w dzisiejszym zagonionym świecie ten zegar odmierzał właściwy czas na religijną refleksję.

  Z. Ładziński wykonał część mechaniczną unikalnego czasomierza. Leszek Górski starszy cechu z Pruszkowa jest autorem części elektronicznej. Dzięki niej, za pośrednictwem łącz radiowych zegarem będzie sterował chronometr "matka" z Frankfurtu nad Menem. L. Górski jest wykonawcą m.in zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie.

  - Zegar powrócił 18 maja w dniu urodzin Ojca Świętego - mówi ks. Andrzej. - Papież pewnie się o tym nie dowie, ale niech Mu ten zegar chodzi...

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.