Wybierz region

Wybierz miasto

  Sejmik się zmienia

  Autor: Adam Kłykow

  2001-09-27, Aktualizacja: 2004-12-18 01:50

  (WROCŁAW) Aż sześcioro radnych 55-osobowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego awansowało w wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych na posłów i senatorów.

  (WROCŁAW) Aż sześcioro radnych 55-osobowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego awansowało w wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych na posłów i senatorów. Wcześniej z regionalnego samorządu odeszło czterech i czterech przyszło, trzech przeszło do innego ugrupowania, a trzech kolejnych stało się niezależnymi.

  Na dokładkę, według naszego rozeznania, w klubie AWS jest pięciu radnych powiązanych z PO i jeden - z PiS.

  Taki wybraliśmy

  Zacznijmy od przypomnienia pierwotnego składu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, wybranego w 1998 r.
  25 radnych SLD: Magdalena Banaś, Maria Berny, Ryszard Bobrowski, Krystyna Boratyńska, Czesław Cyrul, Czesław Drąg, Marek Dyduch, Mirosław Eder, Stanisław Filipiuk, Henryk Gołębiewski, Stanisław Gwizda, Tadeusz Krzakowski, Andrzej Kubica, Ryszard Maraszek, Józef Medyński, Michał Pater, Janusz Pezda, Henryk Pierzchalski, Adam Pierzchała, Czesław Pogoda, Stanisław Stefanko, Jolanta Suława, Marek Szymański, Jan Wieczorek, Ryszard Zbrzyzny.
  19 radnych AWS: Zbigniew Chlebowski, Jarosław Duda, Stanisław Hoffmann, Witold Idczak, Zbigniew Lech, Bolesław Marciniszyn, Jerzy Matusiak, Mateusz Morawiecki, Jerzy Nalichowski, Jerzy Pokój, Krzysztof Prędki, Robert Raczyński, Marek Rostecki, Władysław Sidorowicz, Jerzy Terlecki, Jan Waszkiewicz (od początku kadencji marszałek województwa dolnośląskiego), Andrzej Wiszniewski, Jerzy Zieliński, Stanisław Żuk.
  9 radnych UW: Leon Kieres, Andrzej Kosiór, Sławomir Najnigier, Franciszek Połomski, Jacek Protasiewicz, Piotr Rojek, Aleksander Skorupa, Emilian Stańczyszyn (od początku kadencji przewodniczący sejmiku), Artur Zieliński.
  2 radnych PSL: Jarosław Kurzawa, Zdzisław Średniawski.

  Tak się przekształcał

  W czasie trwania kadencji w największym, choć opozycyjnym klubie SLD z mandatu radnego zrezygnowali posłowie Dyduch, Pogoda i Zbrzyzny. Zrobili to dobrowolnie, bo dotychczas można było łączyć pracę w sejmiku i parlamencie. Zastąpili ich następni w kolejności z listy kandydatów SLD: Beata Chorąży-Ryszko, Piotr Krygier i Krzysztof Różycki. Przy czym Chorąży-Ryszko zdążyła się uniezależnić, podobnie zresztą jak Boratyńska. Tym samym klub SLD zbiedniał o dwie radne.
  W klubie AWS minister nauki, prof. Wiszniewski też dobrowolnie, w związku z pracą w rządzie, ustąpił miejsca Tytusowi Czartoryskiemu. Liczbowo nic się wprawdzie nie zmieniło, ale... Czterech radnych AWS startowało na posłów z listy PO. Chlebowski z sukcesem. Dudzie do szczęścia, czyli do miejsca w Sejmie, zabrakło zaledwie 7 głosów. Przegrali też Lech (zarazem prezes dolnośląskiego SKL, które w parlamencie już dawno wystąpiło z AWS!) i Matusiak. Z PO sympatyzuje też Terlecki. A Pokój startował - bez powodzenia - do Senatu z rekomendacji PiS.
  Najwięcej zmieniło się w UW. Po wyborze prof. Kieresa na prezesa IPN - nie mógł on łączyć tej funkcji z mandatem senatorskim (w Senacie był on w klubie... AWS), więc zrezygnował z parlamentu, pozostał natomiast w sejmiku, ale jako radny niezależny. Natomiast Najnigier, Protasiewicz i Skorupa utworzyli własne koło PO.
  Obecnie klub SLD w sejmiku ma 23 członków. Klub AWS trwa w składzie 19-osobowym, z 5 sympatykami PO oraz jednym - PiS. Klub UW liczy 5 członków. Koło PO - 3. PSL natomiast ma nadal 2 radnych (mimo że z listy tej partii posłanką próbowała zostać Boratyńska).

  Sześcioro nowych

  Wczoraj, mniej więcej na rok przed kolejnymi wyborami samorządowymi, w sejmiku zwolniło się sześć miejsc po czterech posłach: Banaś i Maraszku (SLD-UP), Chlebowskim i Protasiewiczu (PO) oraz po dwóch senatorach: Berny i Gołębiewskim (SLD-UP). Nowe prawo stanowi, że nie mogą oni łączyć funkcji radnego i parlamentarzysty. Ich miejsca w sejmiku zajmą czterej kolejni z listy SLD oraz po jednym z list AWS i UW. Jak ustaliliśmy, będą to: za Banaś - Henryk Chodziak, za Maraszka - Wojciech Kondusza, za Berny - Stanisław Żyjewski, za Gołębiewskiego - Michał Huć, za Chlebowskiego - Krystyna Toczyńska-Rudysz, a za Protasiewicza - Jolanta Chojnacka.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)