Wybierz region

Wybierz miasto

  Prof. Marian Noga: "Muszę siebie oczyścić"

  Autor: Adam Kłykow

  2000-10-24, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  (WROCŁAW) Sprostowania z przeprosinami domaga się rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, senator SLD - prof. Marian Noga, któremu jeden z dolnośląskich dzienników zarzucił plagiat.

  (WROCŁAW) Sprostowania z przeprosinami domaga się rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, senator SLD - prof. Marian Noga, któremu jeden z dolnośląskich dzienników zarzucił plagiat.

  Ostatnio wydrukowany został podręcznik dla studentów "Makroekonomia" autorstwa Mariana Nogi. W wydawnictwie tym znalazły się m.in. fragmenty tekstów pięciu współpracowników obecnego rektora AE, którzy przed 7 laty przygotowali pod jego redakcją skrypt o takim samym tytule.

  13 października br. opisało to "Słowo Polskie" w artykule "Rektor - plagiator". Prof. Noga stwierdził na wczorajszej konferencji prasowej, że publikacja ta zawiera "pomówienia i insynuacje wobec mojej osoby".


  - W 1990 r. założyłem we wrocławskiej AE katedrę makroekonomii - wyjaśniał prof. Noga. - W 1993 byłem pomysłodawcą skryptu "Makroekonomia", gdzie zamieściłem ok. 70 proc. moich tekstów i 30 proc. tekstów moich kolegów. Jako redaktor naukowy tego wydawnictwa, jestem autorem jego ostatecznej wersji, w tym różnych uzupełnień. Ten skrypt miał kilka wydań i cieszył się taką popularnością, że korzystali z niego nawet studenci najważniejszej polskiej uczelni ekonomicznej - SGPiS (dziś SGH).

  Dlaczego podręcznik nie ma żadnych not bibliograficznych itp. odnośników? Nie ma ich nawet - przekonywał prof. Noga - najsłynniejszy na świecie amerykański podręcznik "Ekonomia" Samuelsona i Nordhausa, wznawiany kilkunastokrotnie i przetłumaczony na kilkadziesiąt języków.


  - W przeciwieństwie do prac naukowych, podręczniki - wykładał dziennikarzom prof. Noga - są sumą pewnej standardowej wiedzy ekonomicznej. Są w nich rzeczy uniwersalne, z ogólnodostępnej skarbnicy myśli. Ewentualnemu zaborowi mogłyby podlegać tylko takie wartości intelektualne, jak układ i struktura podręcznika, czy zawarte w nim oceny. Jest natomiast śmieszne, żebym pytał współautorów skryptu pod moją redakcją, czy oni wyrażają zgodę na to, że ja będę pisał np. o krzywej Philipsa, czy wzorze Fischera. Gdybym się miał w moim podręczniku "Makroekonomia" powoływać na cytaty ze skryptu "Makroekonomia", musiałbym się powoływać na samego siebie. Czysty narcyzm!

  Ze współautorów skryptu, jedna osoba wyraża krytyczne uwagi o przepisaniu fragmentów jej publikacji przez prof. Nogę. Pozostałe cztery nie protestują.


  - Ja muszę siebie oczyścić z zarzutu plagiatu - reasumował prof. Noga. - W związku z tym mojej sprawy podjęło się jedno z wrocławskich biur adwokackich. Będzie proces cywilny przeciwko autorowi artykułu "Rektor - plagiator" i wydawcy "Słowa Polskiego" o naruszenie dóbr osobistych. A gdyby w tytule publikacji był znak zapytania? Dziennikarz mógł mieć wątpliwości i nawet taki artykuł napisać. Znaku zapytania jednak nie było. Natomiast od rozstrzygania o plagiacie jest nie dziennikarz, tylko sąd. Nie jestem mściwy, nie żądam żadnego finansowego odszkodowania. Chcę sprostowania i przeprosin.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)