Wybierz region

Wybierz miasto

  Niewygodni

  Autor: Dorota Hartwich

  2001-10-31, Aktualizacja: 2004-12-18 01:39

  (WROCŁAW) W sejmiku dolnośląskim zapowiada się kolejna burza. Po kilku nieudanych próbach odwołania Jana Waszkiewicza ze stanowiska marszałka, Sojusz Lewicy Demokratycznej chce wymienić sześciu przewodniczących komisji ...

  (WROCŁAW) W sejmiku dolnośląskim zapowiada się kolejna burza. Po kilku nieudanych próbach odwołania Jana Waszkiewicza ze stanowiska marszałka, Sojusz Lewicy Demokratycznej chce wymienić sześciu przewodniczących komisji (pięciu z Akcji Wyborczej „Solidarność” i jednego z Platformy Obywatelskiej). Projekt porządku obrad, w którym ujęto uchwały w sprawie odwołań, jest już gotowy.

  Jak będzie wyglądał sejmik po następnej sesji, zapowiedzianej na 16 listopada? Na pewno na fotelach tych radnych, którzy po wrześniowych wyborach trafili do parlamentu (a zatem zrzekli się mandatu), zasiądą nowi. Tak stanie się w przypadku świeżo upieczonych posłów: Magdaleny Banaś (SLD), Ryszarda Maraszka (SLD), Zbigniewa Chlebowskiego (PO), Jacka Protasiewicza (PO) oraz senatorów SLD: Marii Berny i Henryka Gołębiewskiego. Ale to nie wszystkie zmiany przewidziane po kolejnej sesji. Jako 10. punkt projektu porządku obrad wpisano odwołanie przewodniczącego komisji polityki społecznej Władysława Sidorowicza (AWS), w następnych punktach - odwołanie innych AWS-owskich przewodniczących m.in. tak znaczących komisji jak: budżetu i finansów (przew. Robert Raczyński), rolnictwa (przew. Zbigniew Lech), polityki regionalnej (przew. Jerzy Matusiak).
  Wniosek o odwołanie przewodniczących komisji złożyli radni SLD. O istnieniu wniosku nie wiedzieli radni AWS.
  - Nic w tym dziwnego, że radni AWS nie słyszeli o projekcie odwołania. Wnioskował przecież inny klub, a nie AWS. Poza tym radni poznają porządek obrad jutro, po posiedzeniu Komisji Głównej - mówił wczoraj Emilian Stańczyszyn, przewodniczący sejmiku. - Taka jest procedura.
  - Jestem zaskoczony. Dostałem projekt, ale nie widziałem żadnego wniosku w sprawie odwołania przewodniczących. Komisja Główna, której jestem członkiem, została powołana do opiniowania projektów. Takie sprawy powinno się rozwiązywać w sposób demokratyczny - mówi Witold Idczak, wiceprzewodniczący sejmiku (z AWS). - To wygląda na jakąś dziwną konspirację. SLD chce odwołań przewodniczących, bo wciąż nie udaje się odwołać zarządu.
  Przy próbie odwołania marszałka Jana Waszkiewicza, SLD znalazł poparcie radnych Unii Wolności. Obie partie zawiązały dodatkowo z Polskim Stronnictwem Ludowym porozumienie programowe. Ta koalicja nie wystarczyła jednak (brakowało jednego głosu), by przejąć władzę. Teraz może jednak mieć na tyle silną pozycję, by odwołać przewodniczących komisji. Czy i tym razem projekt SLD zostanie poparty przez UW i PSL?
  - Jeśli chodzi o PSL, to jak najbardziej. Zmiany, jakie zaszły w składzie sejmiku mają wpływ na zmianę jego funkcjonowania. Od pewnego czasu nie widać już spójności w starej koalicji AWS-UW - mówi Jarosław Kurzawa, wiceprzewodniczący sejmiku, radny PSL.
  Nieoficjalnie wiadomo, że UW także przychyli się do wniosku o odwołanie przewodniczących. Przewodniczący sejmiku, związany z UW Emilian Stańczyszyn nie dementuje tej informacji.
  - Zadecydujemy o tym na najbliższym zebraniu klubu - ucina.  Zmiany na sejmikowych stołkach

  Według projektu porządku obrad, na następnej sesji sejmiku miejsce Magdaleny Banaś (posłanka SLD) ma zająć Michał Huć, Ryszarda Maraszka (poseł SLD) - Wojciech Kondusza, Zbigniewa Chlebowskiego (poseł PO) - Krystyna Toczyńska-Rudysz, Jacka Protasiewicza (poseł PO) - Jolanta Chojnacka, Marii Berny (senator SLD) - Stanisław Żyjewski, Henryka Gołębiewskiego (senator SLD) - Henryk Chodziak.
  Odwołani mają zostać: Władysław Sidorowicz (AWS, przew. Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny), Robert Raczyński (AWS, przew. Komisji Budżetu i Finansów), Zbigniew Lech (AWS, przew. Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich), Jerzy Matusiak (AWS, przew. Komisji Polityki Regionalnej i Gospodarki), Jerzy Nalichowski (AWS, przew. Komisji Ochrony Środowiska), Sławomir Najnigier (PO, przew. Komisji Rewizyjnej).

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)