Wybierz region

Wybierz miasto

  900 bębnów na 900 lat Jeleniej Góry

  Autor: Alina Gierak

  2008-07-29, Aktualizacja: 2008-07-30 07:30 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  To będzie nietypowy festiwal - Jelenia Góra ma 900 lat i trzeba to godnie uczcić. Czeka nas mnóstwo zabawy, muzykowania, tańców. Plac Ratuszowy zamieni się w wielką scenę. Będziemy nie tylko oglądać spektakle.

  To będzie nietypowy festiwal - Jelenia Góra ma 900 lat i trzeba to godnie uczcić. Czeka nas mnóstwo zabawy, muzykowania, tańców. Plac Ratuszowy zamieni się w wielką scenę.

  Będziemy nie tylko oglądać spektakle. Czeka nas udział w dwóch paradach oraz bicie rekordu w grze na bębenkach.
  - Ze względu na jubileusz miasta jest to wyjątkowy festiwal. Dlatego chcielibyśmy, aby wyjątkowo mocno zapisał się w pamięci jeleniogórzan i gości - mówi Bogdan Nauka, dyrektor Teatru Jeleniogórskiego im. C.K. Norwida.

  Wszystko zaczyna się 1 sierpnia o godz. 20. Z ulicy 1 Maja, spod kina Marysieńka, wyruszy korowód z księciem Bolesławem Krzywoustym na czele. Drugi korowód wyjdzie spod Teatru Jeleniogórskiego przy ul. Wojska Polskiego. Prowadzić go będzie potężny, 7,5-metrowy jeleń, którego stworzył Dariusz Miliński, artysta z Pławnej. Za nim maszerować ma korowód jeleni. By było ich jak najwięcej, każdy chętny dostanie papierową czapeczkę z wizerunkiem jelonka. Oba pochody spotkają się na placu Ratuszowym.

  Zanim zaczniemy oglądać pierwsze przedstawienie, zabrzmią bębny. Będzie ich - oczywiście - 900. I znów do zabawy może się włączyć każdy. Wystarczy, że kupi mały bębenek i zagra na nim wraz z innymi. Nietypową orkiestrą będzie dyrygować Ryszard Bazarnik, znany bębniarz. Potem zgromadzeni obejrzą pokaz około 40 tancerzy ognia.

  Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wystąpi Compagnia Teatrale Corona z Korsyki (Włochy) z przedstawieniem "Tempus fugit". Drugiego dnia XXVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych występy w jeleniogórskim rynku rozpoczną się o godzinie 14 i będą trwać do późnego wieczora. podobnie będzie w niedzielę. Wystąpią m.in. szczudlarze z holenderskiego Theater Gajes, kanadyjska grupa Les Sages Fous ze spektaklem, którym współistnieją maski, kukły i aktorzy.

  Szczegółowy program festiwalu
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)