Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

81. rocznica pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

Andrzej Rajewicz
Andrzej Rajewicz
Powiat Kościan, UMIG Czempiń
Samorządowcy w gminach powiatu oddali cześć pomordowanym polskim oficerom w Katyniu.

W rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański i Michał Jurga, członek Zarządu Powiatu Kościańskiego oddali hołd, złożyli wiązankę kwiatów i uczcili pamięć Polaków zamordowanych przez Rosjan.

W uroczystości, która odbyła się 13 kwietnia 2021 roku pod Kościańskim Krzyżem Wschodu na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie wzięli udział także Piotr Ruszkiewicz, Burmistrz Kościana, Dawid Olejniczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana i Przemysław Korbik, I Zastępca Burmistrza Miasta Kościana, Mirosław Duda, Zastępca Wójta Gminy Kościan i Henryk Michalski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kościan. Wartę honorową pełnili członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Dziękując wszystkim za obecność M. Jurga przypomniał historię Zbrodni Katyńskiej i historii Krzyża na kościańskim cmentarzu i historii odsłonięcia tablic upamiętniających 62 osoby zamordowane na Wschodzie.

W marcu 1940 roku w lesie katyńskim rozstrzelano 4 421 osób, w Charkowie – 3 820, w Twerze – 6 311 osób. W innych obozach i więzieniach zamordowano 7 305 Polaków. Zbrodnia Rosjan dotknęła praktycznie każdej, nawet najmniejszej miejscowości w Powiecie Kościańskim. Do 1989 roku mówienie o KATYNIU i o zbrodniach radzieckich było zakazane.

W czasie środowej rocznicy wiązanki kwiatów w różnych miejscach składali także samorządowcy z Czempinia, Śmigla i Krzywinia.

81. rocznica pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

Rozstrzelani, związani z Ziemią Kościańską

Podporucznik Franciszek Jankowski, syn Juliana Teofila z Kiełczewa koło Kościana i Katarzyny z Ledzianowskich. Urodził się 25 grudnia 1910 roku w Kruszwicy. Był nauczycielem. Został zmobilizowany w sierpniu 1939 roku. Ożenił się 18 kwietnia 1938 roku w Warszawie. Jego żona, Janina, w grudniu 1939 roku otrzymała list pisany z Kozielska. W liście Franciszek troszczył się o żonę i prosił o ciepłą bieliznę. Pisała do męża kilkakrotnie, ale listy pozostały bez odpowiedzi.

Podporucznik Walerian Jerzykiewicz, syn Juliana i Pelagii, urodził się 9 grudnia 1898 roku w Kościanie, powstaniec wielkopolski, członek Rezerwy Skautowej, urzędnik, odznaczony Medalem Niepodległości. Po kampanii wrześniowej dostał się do niewoli w obozie jenieckim w Starobielsku. Napisał do bliskich dwie wiadomości. Ostatnią 8 marca 1940 roku. Żona Genowefa zmarła w 1986 roku, miał syna Wojciecha.

Posterunkowy Zenon Brudkiewicz, syn Stanisława i Stanisławy, urodził się 16 maja 1913 roku w Kościanie. Harcerz, z zawodu blacharz. Ukończył szkołę policyjna w Wielkich Mostach. Po 17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i przebywał w obozie w Ostaszkowie. 1 stycznia 1940 roku wysłał kartkę pocztowa do rodziny. Zamordowany w Twerze, został pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscian.naszemiasto.pl Nasze Miasto